George Simion: Nu mai e mult până când vom reveni la normal
Liderul AUR și candidat la alegerile prezidențiale din luna mai a transmis un mesaj în ziua în care formațiunea politică pe care o conduce organizează mai multe proteste în Capitală. Acesta a precizat că astăzi se organizează mai multe acțiuni prin care se cere înapoi turul doi al alegerilor prezidențiale din decembrie.
„La mulți ani, domnului Călin Georgescu! La mulți ani, tuturor românilor care rămân liberi, răman de partea democrației, rămân de partea libertății și a păcii.
Vreau să fie un prilej de unire, de solidaritate națională, un prilej de sărbătoare pentru că nu mai e mult până când vom reveni la normal. Ceea ce a făcut mișcarea suveranistă în România, pe primul loc, ceea ce a făcut Călin Georgescu a demascat total acest stat criminal, acești oameni trădători de la vârful instituțiilor din București și suntem mai apropape ca niciodată ca România să fie liberă, să fie suverană.
Astăzi se organizează mai multe acțiuni de a cere înapoi turul doi, dreptatea, suveranitatea poporului, de a pune voința poporului pe primul loc”, a transmis George Simion.
„Vedeți câte convulsii sunt în acest moment în relația dintre UE și SUA”
Liderul AUR a anunțat că românii se vor aduna în Piația Contituției, iar ulterior va avea loc un protest la Autoritatea Electorală Permanentă.
„Prima oară se întâlnesc oamenii în Piața Contituției. După aceea, la sediul AEP, noi organizăm un protest împotriva acestui interimar, domnul Vaida, cel care a orchestrat eliminarea domnului Georgescu, la BEC cu 10 votrui împotriva la patru, cel care a votat și împotriva candidaturii mele și a Aneimaria Gavrilă.
Un om care se dovedește a fi incapabil să fie imparțial, într-un moment de cumpănă pentru România și pentru lumea liberă. Vedeți câte convulsii sunt în acest moment în relația dintre UE și SUA”, a mai spus președintele AUR.