Comunicat de presă – Ministerul Afacerilor Interne

La data de 12 iulie a.c., poliţişti din cadrul I.P.J. Constanţa, împreună cu inspectori ai Direcţiei de Sănătate Publică Constanţa, s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că mai multe persoane nu ar fi respectat distanţarea fizică cerută de normele de protecţie sanitară, în timpul desfăşurării unor activităţi recreative, într-un parc dintr-o staţiune de pe litoral.
Astfel, echipa de control, formată din poliţişti şi inspectori DSP, s-a deplasat la faţa locului şi a constatat că un operator economic nu a respectat condiţiile distanţării fizice pe timpul organizării unui eveniment recreativ în incinta parcului.
Ca urmare a celor constatate, poliţiştii au sancţionat contravenţional operatorul economic, conform art. 65 lit. l din Lg. 55/2020, cu amendă în cuantum de 2.000 de lei.
Totodată, inspectorii DSP au aplicat operatorului economic o sancţiune contravenţională în cuantum de 10.000 lei, cf. art. 30 lit. m din HG 857/2011, verificările fiind desfăşurate în amănunt de către reprezentanţii acestei instituţii.
În continuare, poliţiştii din cadrul I.P.J. Constanţa monitorizează activitatea operatorului economic, pentru a preîntâmpina un eventual incident similar.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului

- Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate

- Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare

- Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală

- Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”





