Consiliul Naţional al Elevilor: Educaţie online, fără acces la internet. Peste 800.000 de elevi nu au acces la un dispozitiv conectat la internet

Consiliul Naţional al Elevilor a transmis, duminică, că nu se poate face educaţie online, fără acces la internet, iar peste 800.000 de elevi nu au acces la un dispozitiv conectat la internet.
„Pe data de 19 septembrie, Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, către inspectoratele şcolare judeţene, o adresă prin care solicită ca toate unităţile de învăţământ să fie conectate la platformele digitale de învăţare, puse la dispoziţie de către Google şi Microsoft, pentru a facilita învăţarea în mediul online a elevilor. Consiliul Naţional al Elevilor atrage atenţia asupra faptului că această măsură este insuficientă, întrucât asigurarea conectării unităţilor de învăţământ preuniversitar la platforme educaţionale nu garantează accesul elevilor la educaţie de calitate, deoarece la momentul de faţă peste 800 de mii de elevi nu au acces la un dispozitiv conectat la internet. Mai mult decât atât, conform Legii Educaţiei Naţionale nr. 1/2011, sistemul educaţional din România ar trebui să aibă două platforme proprii de învăţare online: Biblioteca Şcolară Virtuală şi Platforma şcolară de e-learning, însă acestea întârzie să apară, în ciuda faptului că sunt prevăzute în lege”, a transmis, duminică, Consiliul Naţional al Elevilor.
Potrivit elevilor, succesiunea firească a măsurilor pentru garantarea accesului la educaţie este achiziţionarea, în primă fază, a device-urilor conectate la internet, distribuirea acestora către elevii şi cadrele didactice care le solicită, conform Legii 109/2020, şi ulterior conectarea unităţilor de învăţământ la platformele educaţionale.
„Aceste măsuri pot fi realizate concomitent, însă această modalitate de acţiune presupune management eficient din partea Ministerului Educaţiei şi Cercetării, management care a lipsit cu desăvârşire încă de la începutul epidemiei. Solicităm, aşadar, Ministerului Educaţiei şi Cercetării, atât inventarierea necesarului de dispozitive conectate la internet din teritoriu şi realizarea achiziţiilor publice pentru acestea, în regim de urgenţă, cât şi acordarea de asistenţă autorităţilor publice locale, pentru a putea realiza aceste achiziţii pe cont propriu”, au mai transmis elevii.
Liderul Consiliului Naţional al Elevilor, Rareş Voicu, afirmă că ”singura sistematizare care a avut loc de la începutul epidemiei în sistemul de educaţie a fost ignoranţa sistemică de care dă dovadă Ministerul Educaţiei şi Cercetării faţă de nevoile reale ale actorilor din teritoriu”.
„Conectarea unităţilor de învăţământ la platforme de educaţie online este esenţială, însă aceasta este eficientă doar dacă este precedată de asigurarea accesului la internet pentru toţi elevii şi toate cadrele didactice. În caz contrar, reprezintă o altă formă fără fond, aşa cum ne-au obişnuit deja guvernanţii”, a declarat Rareş Voicu.
Potrivit MEC, vineri, 12.953 de unităţi de învăţământ erau în Scenariul 1 (S1), 4.391 în Scenariul 2 (S2) şi 312 de unităţi de învăţământ în Scenariul 3, respectiv ore online.
Sursa: News.ro
- Se cunosc 27 din cele 32 de formaţii calificate în 16-imile Mondialului! 9 partide sunt „bătute în cuie”
Ştim 27 din cele 32 de naţionale care vor evolua în 16-imile Campionatului Mondial de fotbal. În această noapte, în fazele eliminatorii s-au calificat Belgia, Egipt, Spania, Capul Verde şi Anglia, chiar dacă formaţia lui Tuchel nu a jucat. În prezent, se cunosc 9 din cele 16 partide din faza următoare a competiţiei. Grupele Cupei … - Ecuația imposibilă pentru noul Guvern. Câte voturi pot strânge Grindeanu și Mureșan fără sprijinul AUR
Indiferent pe cine va desemna președintele Nicușor Dan pentru funcția de prim-ministru, calculele din Parlament arată că niciuna dintre variantele aflate acum în discuție nu are, în acest moment, suficiente voturi pentru a trece de votul de învestitură fără sprijin din partea unor parlamentari AUR. Atât scenariul unui Guvern condus de Sorin Grindeanu, cât și cel în fruntea căruia s-ar afla Siegfried Mureșan … - Director OFIR, reținut în dosarul procurorilor corupți de la Constanța: Ar fi dat 110.000 de euro pentru a scăpa de dosare penale
Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (PÎCCJ) anunţă că un bărbat suspectat că a remis 110.000 de euro unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanţa a fost reţinut, iar pe numele lui a fost formulată propunere de arestare preventivă pentru comiterea infracţiunii de cumpărare de influenţă, în formă continuată. Inculpatul … - George Simion a paralizat statul român! Liderul AUR a umilit toți greii sistemului
O demonstrație de forță fără precedent zguduie din temelii clasa politică tradițională! George Simion, președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a reușit ceea ce părea imposibil: a paralizat pur și simplu mecanismele vechiului stat român, dovedindu-se o forță politică de neoprit. Într-o serie de mutări strategice fulgerătoare, liderul AUR a pus la colț și a … - Scandal uriaș între șefii așa-zișilor masoni. Plagiatorul Bălănescu, scos în șuturi din sediul MLNR de preotul Tohăneanu
Între fostul și actualul lider al așa-zisei găști de masoni, grupați în Asociația Marea Lojă Națională din România (MLNR), este o luptă desprinsă din filmele cu gangsteri, pentru controlarea fondurilor și a imobilului megalomanic din nordul Capitalei. Recent, o gașcă de așa-ziși masoni, grupați în Asociația Marea Lojă Națională din România (MLNR), avându-l acum la …




