Falși medici au chemat oameni la analize gratuite, apoi i-au păcălit că sunt bolnavi și le-au vândut aparate scumpe

Poliția Capitalei a pus sub sechestru mai multe aparate de tip wellness și suma de 560.000 de lei, pentru a recupera prejudiciul în dosarul ce vizează false cadre medicale care au păcălit mai multe persoane că sunt bolnave și le-au convins să cumpere echipamente sanitare. Peste 120 de polițiști au făcut mai multe percheziții în acest caz.
„În urmă perchezițiilor, polițiștii bucureșteni au ridicat în vederea recuperării prejudiciului aparatură de tip wellness și suma de peste 560.000 de lei”, arată Poliția Capitalei, citată de Mediafaax.
Potrivit ancheatorilor, mai multe persoane au fost înșelate în ultimii patru ani de către reprezentanţii unor societati comerciale, care, după atragerea persoanelor vătămate prin promisiunea efectuării unor analize medicale gratuite, le-ar fi indus în eroare prin prezentarea unor rezultate care atestau o stare precară de sănătate.
Ulterior, ar fi profitat de starea de tulburare creată şi ar fi determinat persoanele vătămate să cumpere aparate comercializate la preţuri nejustificat de mari raportat la prețul de achiziție al acestora.
„Aparatele respective nu se afla pe lista dispozitivelor medicale a ANMDMR, iar societăţile comerciale nu au angajati cu studii medicale sau aviz de practică în medicina complementară. În cazul în care persoanele vătămate doreau rezilierea contractului, acestea ar fi întâmpinat mari greutăţi în recuperarea sumelor de bani achitate cu titlul de avans”, mai spun polițiștii.
Sursa: www.digi24.ro
- Refuz categoric din țara de origine a Melaniei Trump de a intra în „Consiliul Păcii”. „Încalcă în mod periculos ordinea internațională”
Slovenia nu va accepta o invitaţie de la preşedintele american Donald Trump de a se alătura „Consiliului pentru Pace”, a anunţat miercuri seară premierul sloven Robert Golob, potrivit Reuters, preluată de Agerpres. Trump a invitat zeci de lideri să participe la noua iniţiativă condusă de SUA, ce ar urma să fie prezidată de liderul de … - Trump renunță și la taxele vamale
Președintele SUA Donald Trump a anunțat, într-o postare pe rețeaua TruthSocial, că nu va mai aplica taxele vamale cu care amenințase opt state europene care se opun preluării Groenlandei de către Statele Unite. În schimb, Trump a convenit cu Mark Rutte, secretarul general al NATO, să se poarte negocieri suplimentare pe tema insulei arctice. Donald … - Grindeanu e dus cu pluta! Pensiile și alocațiile nu le mărește, dar vrea să plătească 1 miliard de dolari din banii românilor lui Trump
Sorin Grindeanu, a declarat, la Antena 3, că România ar trebui să participe la Consiliul pentru Pace şi apreciază că pentru asigurarea securităţii naţionale „niciodată costurile nu sunt prea mari”. El a spus că țara noastră ar trebui să plătească și un miliard de dolari pentru calitatea de membru permanent, dincolo de mandatul inițial de … - Alertă în presa maghiară după o declarație a șefului Statului Major al Armatei Române
Presa maghiară dă alerta după o declarație făcută de șeful Statului Major al Armatei Române. Maghiarii ne compară situația cu cea din Norvegia. Românii trebuie să fie pregătiți să susțină un eventual efort de război, scrie presa maghiară. Populația României trebuie să fie pregătită să susțină un eventual efort de război, a declarat marți șeful Statului … - Finul lui Ponta revine pe cai mari în Ministerul Justiției: Bolojan a semnat numirea. Predoiu l-a revocat și apoi renumit, pe vremea când era ministru
Premierul Ilie-Gavril Bolojan a semnat miercuri decizia prin care Ion-Claudiu Teodorescu este numit secretar general al Ministerului Justiției, cu caracter temporar, pentru o perioadă de șase luni. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 45 din 21 ianuarie 2026, moment de la care produce efecte juridice. Teodorescu este nimeni altul decât fostul …