SONDAJ: Jumătate dintre români cer alegeri anticipate. 70% spun că țara merge într-o direcție greșită

Majoritatea românilor privesc cu neîncredere modul în care sunt cheltuiți banii europeni pentru înarmare. Un barometru Avangarde realizat în perioada 22-27 iulie 2026 arată că 53% dintre respondenți se declară în dezacord cu decizia de a semna contracte de circa 5,7 miliarde de euro din programul SAFE cu o singură companie, germana Rheinmetall, fără licitație publică. Același sondaj indică o stare de spirit predominant critică: 70% cred că țara merge într-o direcție greșită, iar 49% cer alegeri anticipate.
Contractul cu Rheinmetall, respins de majoritate
Cea mai clară nemulțumire din barometru privește procedura prin care statul a alocat fondurile SAFE. Întrebați despre contractele de aproximativ 5,7 miliarde de euro atribuite fără licitație publică companiei germane Rheinmetall, 27% dintre respondenți spun că sunt în total dezacord, iar alți 26% în oarecum dezacord.
De cealaltă parte, susținerea rămâne redusă. Doar 16% se declară oarecum de acord cu acest tip de procedură, iar 4% sunt în total acord. Un procent mare, de 27%, nu răspunde sau nu poate aprecia.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/07/rheinmetall-1024x570.png)
Preferința pentru competiție se confirmă și la întrebarea despre modelul de achiziție. 58% dintre români consideră mai avantajos ca statul să cumpere de la mai mulți furnizori, selectați prin licitație, chiar dacă procesul durează mai mult, față de 19% care preferă o singură companie mare.
Percepția asupra beneficiarilor achizițiilor
Barometrul arată și o suspiciune legată de scopul real al acestor cumpărături. 43% dintre respondenți cred că achizițiile militare finanțate prin fonduri europene se fac în interesul unor companii sau grupuri de influență.
Doar 31% consideră că aceste achiziții servesc interesul strategic al României, iar 26% nu au o opinie formată.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/07/interes-1024x583.png)
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/07/licitatie-safe-1024x578.png)
Prioritatea pentru industria de apărare românească
Când vine vorba despre destinația banilor, românii aleg dezvoltarea internă. 62% consideră mai important ca fondurile SAFE să sprijine producția și industria de apărare românească, chiar dacă acest lucru înseamnă livrări mai lente.
În schimb, 18% preferă achizițiile rapide, de pe raft, adică echipamente deja fabricate și livrate imediat. Alți 20% nu se pronunță.
Pe planul alianțelor, respondenții evită o alegere tranșantă. 51% consideră că România ar trebui să prioritizeze o combinație echilibrată între Statele Unite și Uniunea Europeană în relațiile de apărare și securitate.
Uniunea Europeană este preferată ca partener principal de 23% dintre respondenți, iar Statele Unite de 18%. Un procent de 8% nu formulează o opțiune.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/07/sua-ue-1024x567.png)
Direcția țării și cererea de alegeri anticipate
Contextul general al sondajului rămâne unul tensionat. 70% dintre respondenți cred că țara merge într-o direcție greșită, față de 20% care o văd într-o direcție bună și 10% care nu pot aprecia.
Nemulțumirea se traduce și într-o cerere politică. 49% dintre români consideră că ar trebui organizate alegeri anticipate, în timp ce 39% se opun, iar 12% nu răspund.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/07/alegeri-1024x584.png)
Barometrul Avangarde a fost realizat pe un eșantion de 1.050 de subiecți, prin metoda CATI, telefonic, cu o marjă de eroare de plus/minus 3% la un nivel de încredere de 95%.