Kelemen Hunor, cel mai dur atac la adresa președintelui Iohannis: Nu e echidistant, arată ca un robot care împrăștie ură

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, spune că șeful statului nu arată ca un președinte echidistant, ci ca un robot care împrăștie ură în societate. El a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, că România nu are în momentul de față un executiv și un președinte care să gestioneze criza sanitară și economică.
Arată nu ca un președinte echidistant și al tuturor, ci ca un robot care împrăștie ură în societate. Asta face, asta va face în continuare. Din păcate, România nu are un Executiv în frunte cu un președinte în stare să gestioneze criza, nici sanitară, nici economică, de niciun fel”, a spus Kelemen.
Liderul UDMR a precizat că a citit „așa-zisa declarație a așa-zisului președinte” și a constatat că acesta are idei extrem de puține și extrem de fixe.
„De fiecare dată aflăm de la președinte că guvernul său este extraordinar, dar constatăm că, din martie până azi, atât președintele, cât și Guvernul caută vinovați și responsabili. Nu are nici curajul și nici capacitatea de a asuma responsabilitatea guvernării”, a mai spus Kelemen.
Acesta susține că nu este surprins de declarațiile lui Klaus Iohannis referitoare la opoziție și la UDMR.
„Parcă noi umblăm în geantă și în buzunar cu viruși și încercăm să găsim oameni ca să-i infectăm. Iar președintele, singur, în liniște, undeva ascuns, se luptă cu opoziția parlamentară. Nu pot să îl înțeleg. Să dai vina după 5-6 luni de guvernare pe opoziție, să nu ai altă idee decât autonomia Ținutului Secuiesc, arată că nu este capabil să gestioneze un dosar din temele importante ale României”, a conchis Kelemen Hunor.
Klaus Iohannis a acuzat, joi, PSD că a tergiversat intrarea în vigoare a noii legi referitoare la carantină şi izolare.
„Această situaţie nu a convenit PSD. Guvernul şi-a făcut treaba, preşedintele şi-a făcut treaba, autorităţile şi-au făcut treaba. Atunci PSD a căutat soluţii pentru PSD, nu pentru români. Din păcate controlează majorităţi în Parlament, PSD cu UDMR – să nu uităm recenta fază când a încercat să dea autonomie aşa-zisei secuimi şi altele. PSD a acţionat acolo unde are încă putere, în Parlament. Au făcut harcea-parcea puţina legislaţie pe care am avut-o. Cu un cinism inimaginabil au tras de timp ca să nu apară noua legislaţie. După ce i-am criticat, PSD a fost foarte nervos şi m-a acuzat că eu caut vinovaţi. Nu, eu nu caut vinovaţi. Îi cunosc şi îi arăt cu degetul”, a mai spus şeful statului.
Sursa: www.digi24.ro
- Bătaie pe sarmale la Suceava: ambulanțele cu oameni leșinați au rămas blocate în mulțimea venită la slujba de Sfântul Ioan cel Nou
A fost îmbulzeală, miercuri, la Suceava, după slujba oficiată în cinstea Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, ocrotitorul orașului. Peste 10.000 de credincioși au participat la ceremonia religioasă, iar la final mulți dintre ei s-au grăbit spre punctele unde organizatorii împărțeau porții de sarmale și sandvișuri. Aglomerația a devenit greu de controlat, iar mai multe … - Cifrele care îi sperie pe pensionari: câți bani au pierdut din cauza lui Bolojan
Consumul s-a prăbușit, economia e în recesiune, iar pensionarii sunt cei mai afectați de măsurile de austeritate, este bilanțul guvernării Bolojan. România are cea mai mare inflație din Europa, însă vârful va fi atins abia luna viitoare. Potrivit calculelor, din cauza scumpirilor, pensionarii pierd între 140 și aproape 500 de lei. De anul viitor, pensiile … - Verișoara Maiei Sandu pleacă de la compania de stat MoldATSA după scandalul de nepotism
Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu, a anunțat că pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Anunțul a fost făcut în contextul scandalului de nepotism generat de apariția în spațiul a detaliilor privind modul în care aceasta a fost angajată la compania de stat, precum și salariul său. „Astăzi mi-am depus cererea de eliberare … - Carmin PopStar Prod și Florin Barbu – lacheul lui Paul Stănescu care face miliarde prin ANIF
Fost director general al ANIF între 2014 și 2020, Florin Barbu este din nou vehiculat pentru Ministerul Agriculturii. În urma lui rămâne o întrebare simplă: câți bani au ajuns în canale și câți în firmele abonate la lucrările de irigații?Florin Barbu nu este un nume nou la Ministerul Agriculturii. Este omul care a crescut în … - Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și …




