Bărbatul care l-a amenințat cu moartea pe Raed Arafat a fost reținut de polițiști. El va fi cercetat sub control judiciar

Coltor Raul Nicolae, care la jumătatea lunii iulie a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj de amenințarea cu moartea la adresa secretarului de stat Raed Arafat, a fost reținut aseară de polițiști, iar vineri a fost plasat sub control judiciar, potrivit unor surse judiciare.
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a depus, în 16 iulie, o plângere penală la parchet după ce a primit două amenințări cu moartea.
„Este vorba de două ameninţări cu moartea care au fost publice şi care au fost destul de evidente, emise de oameni care pot chiar să facă rău. Aşa că am venit şi am depus plângerea, iar de aici e treaba autorităţilor. Una printr-un film care a fost postat public şi una prin postarea publică pe care o ştie toată lumea”, a declarat Arafat, la ieşirea din sediul DIICOT.
Pe pagina Raul Coltor a fost publicat la 14 iulie un mesaj amenințător la adresa secretarului de stat din MAI pe care îl acuza de ”trafic de organe Mossad” și ”crime împotriva cetățenilor români”.
Coltor a șters postarea ulterior. Pagina de Facebook a bărbatului abundă în postări despre dacii liberi, conspirații și nevoia unei ”armate voluntare a Poporului român”.
„Eu, Coltor Raul Nicolae, prin depunerea jurământului militar la data de 1 decembrie 2005 am primit dreptul de a ucide în numele Țării și al Poporului român! Domnule Raed Arafat, eu o să fiu acela care o să vă îngroape alături de un porc într-un mormânt de Piatră! Te somez să părăsești acest teritoriu înainte de întâlnirea noastră!”, este un alt fragment dintr-o postare pe Facebook în urma căreia autoritățile s-au autosesizat și au demarat o anchetă.
Sursa: Europa Liberă
- Șoferul lui Simion, pe lista ANI? Poporul vrea numele și declarația de avere
Amendamentele la legea ANI ar putea obliga concubinii să-și declare averea, iar scânteia a venit de la Diana Șoșoacă: a zis că George Simion ar trăi cu șoferul. Din acel moment, în spațiul public s-a legat o cerere clară și spumoasă: poporul vrea identificarea șoferului și declarația lui de avere, ca la carte. Nu ne … - Un nou proiect dubios al Nataliei Morari. Echipa FSB de la Chișinău și București vrea să înveţe jurnaliştii români „să gândească critic”: Tucă, Cristoiu, Eftimie, H.D. Hartman
Jurnalista Natalia Morari, cunoscută pentru critica sa în adresa guvernării, dar şi pentru poziţia anti-românească, a lansat un proiect care ridică multe semne de întrebare – „şcoala de gândire şi leadership” pentru activiştii civici şi jurnaliştii moldoveni. Natalia Morari promite beneficiarilor să-i învețe „să gândească critic” şi să se detaşeze „de turmă”. Proiectul intitulat „Vox Academy”reprezintă un curs de … - Petrișor Peiu, atac frontal la trădătorul Simion: ”Captivul unor interese obscure”
Analistul economic Petrișor Peiu a lansat un atac dur și fără menajamente la adresa lui George Simion, taxându-l în termeni duri și punând sub semnul întrebării independența sa reală ca lider politic. Într-o intervenție care vizează direct credibilitatea și loialitățile ascunse din politica românească, Peiu a demontat imaginea de „patriot antisistem”, sugerând că liderul AUR … - Mafia oltenească deja visează la prăduieli pe spatele spitalului regional din Craiova: Olguța anunță case și hoteluri pentru medici – clanurile așteaptă autorizațiile
Mafia imobiliară din Bănie își ascute colții: Spitalul Regional Craiova, noua „vacă de muls”. Olguța Vasilescu promite cartiere și hoteluri, clanurile stau la coadă pentru autorizații Ceea ce ar trebui să fie cel mai important și urgent proiect de sănătate publică din sudul României se transformă, previzibil, într-un El Dorado pentru rechinii imobiliari și rețelele … - Mihai Tudose ridică o problemă spinoasă pentru guvernul Bolojan: Blatiștii! Ei sunt expirați și nu mai au atribuții pe domenii
Europarlamentarul PSD Mihai Tudose arată faptul că Ilie Bolojan și miniștrii au mandatele de interimari expirate de cel puțin 45 de zile și ridică problema dacă actele semnate de premier și miniștri mai sunt valabile. Tudose îi compară pe Bolojan și echipa de miniștri cu ”blatiștii” din mijloacele de transport în comun, cu diferența că acolo există un controlor …




