Știrile 60m.RO

Romsilva, capturată de impostori cu dosare penale. Reforma statului, un spectacol murdar cu inculpați, tăceri și complicitate politică

Într-un nou episod de sfidare națională, Ministerul Mediului numește în conducerea Romsilva doi foști inculpați în dosare de corupție, cu trecut dubios și fapte greu de uitat: Speranța Georgeta Ionescu – acuzată că a primit mită un Audi A3 și o geantă de lux, și Corneliu Mugurel Cozmanciuc – cercetat pentru că a cerut 500.000 de lei pentru o numire politică la Apele Române. Ministra Diana Buzoianu asistă neputincioasă și semnează în tăcere contractele, dând vina pe un concurs „făcut înaintea ei”. Reforma e moartă. Moralitatea, de negăsit.

Când în fruntea pădurilor românești ajung oameni cu trecut penal și reputație îndoielnică, înseamnă că statul și-a abandonat complet cetățenii. Regia Națională a Pădurilor – Romsilva este de astăzi condusă de personaje care în orice alt stat normal ar fi fost izolate de funcții publice, nu recompensate cu locuri în Consilii de Administrație.

Doi dintre noii membri ai Consiliului – Speranța Georgeta Ionescu și Corneliu Mugurel Cozmanciuc, au fost inculpați în dosare penale grave. Iar acum, sunt puși să decidă soarta pădurilor României.

Speranța Georgeta Ionescu – simbolul imposturii cu geantă Louis Vuitton

Fosta directoare economică din Ministerul Mediului, susținută de UDMR, a fost trimisă în judecată de DNA pentru luare de mită și trafic de influență. Ce a făcut? A primit un Audi A3 și o geantă Louis Vuitton pentru a aranja o licitație cu dedicație. Adică șpagă de lux, în stil birocratic.

A fost achitată în 2021 nu pentru că ar fi fost nevinovată, ci pentru că instanța a exclus probele adunate de DNA cu ajutorul SRI. Mai mult, unul dintre judecători a dorit condamnarea ei la 3 ani de închisoare cu suspendare, semn că faptele nu au fost chiar o „neînțelegere”.

Astăzi, în loc să fie trasă pe linie moartă, Georgeta Ionescu ocupă un loc de putere la Romsilva. Cu o viloaie în construcție în București, mii de euro în conturi și replici publice halucinante, precum cea în care susține că „nu poți face reforme când tai ospătarii”, Ionescu este dovada vie că în România poți urca în funcții chiar și după ce te-ai scăldat în mizerie penală.

Corneliu Mugurel Cozmanciuc – achitat, dar nu curat

Fost deputat PNL și președinte PNL Neamț, Cozmanciuc a fost acuzat că a cerut o mită de 500.000 lei pentru a „aranja” o numire la Apele Române. DNA a explicat clar cum încerca să influențeze o decizie politică în favoarea unui afacerist cu contracte grase la stat.

Chiar dacă a fost achitat definitiv în 2023, motivul, „fapta nu există” , sună mai mult a verdict de salon decât a exonere completă. Faptele au existat, legăturile erau clare, dar justiția alege uneori să închidă ochii.

Acum, acest „achitat” fără rușine stă la masă cu ceilalți administratori ai pădurilor țării. Reforma? Un cuvânt gol, folosit ca decor de campanie.

Diana Buzoianu – ministra care semnează cu ochii închiși

Actuala șefă a Ministerului Mediului, Diana Buzoianu (USR), recunoaște public că procesul de selecție a fost un fiasco, dar… tot semnează contractele. Scuza? Că nu a avut timp să oprească concursul.

„Concursul a fost lansat și finalizat în proporție de 90% înainte să ajung eu”, spune Buzoianu.
„Au fost puțini candidați, lista a fost necompetitivă, criteriile de performanță au lipsit.”

Cine e de vină, atunci? Nu știm. Dar știm cine nu și-a asumat nimic: ministra care azi pretinde că vrea reformă, dar acceptă să numească inculpați în CA-ul unei instituții-cheie.

Concurs opac, numiri rușinoase, instituție captivă

Din acest „concurs” au rezultat numiri pe sprânceană: un fost inculpat penal, o fostă directoare șpăgară și alte personaje politice reciclate. Ion Chisăliță, fost primar PNL, și Dan Achim, fost șef al Gărzii Forestiere – completează peisajul.

Ministerul încearcă să dreagă busuiocul cu clauze contractuale de „transparență” și „responsabilitate”. Dar realitatea e clară: Romsilva e deja compromisă. Reforma nu mai există, iar pădurile României sunt din nou în mâinile clientelei politice și a oportuniștilor cu trecut penal.

România, administrată de achitații sistemului

Când reforma înseamnă să numești inculpați, când „transparența” se traduce prin concursuri aranjate, iar „responsabilitatea” e doar pe hârtie, e limpede că statul e prizonierul propriei ipocrizii.

Speranța Georgeta Ionescu și Corneliu Mugurel Cozmanciuc nu au ce căuta în nicio funcție publică. Iar Diana Buzoianu, în loc să se plângă pe Facebook, ar fi trebuit să oprească acest simulacru.

Romsilva nu mai e o instituție, e o rușine cu acte în regulă.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button