Rușine internațională: Ionel Arsene scapă definitiv de pușcărie. Italia refuză extrădarea fostului baron PSD

Condamnat definitiv pentru corupție și fugit din țară, Ionel Arsene, fost lider PSD și baron local din Neamț, a fost lăsat liber de justiția italiană. Curtea Supremă din Bari a refuzat extrădarea sa în România, invocând motive absurde legate de starea psihică a inculpatului și condițiile din închisorile românești. Eforturile statului român au fost ignorate, în timp ce un condamnat penal se plimbă liber prin Europa, sub ochii unei Uniuni care promite „justiție comună”.
Ionel Arsene, unul dintre cei mai influenți baroni locali ai Partidului Social Democrat, scapă definitiv de închisoare. Justiția italiană a decis să nu-l extrădeze în România, în ciuda unei condamnări definitive la 6 ani și 8 luni de închisoare pentru două fapte de trafic de influență.
Decizia revoltătoare a fost pronunțată de Curtea Supremă din Bari, care a ignorat toate solicitările oficiale venite din partea autorităților române. Avocații lui Arsene au invocat o pretinsă „stare psihică precară” și „condiții improprii” din penitenciarele din România, iar instanța italiană a acceptat fără rezerve aceste justificări, oferindu-i practic un bilet permanent de fugă unui condamnat penal.
Ministerul Justiției a încercat să convingă partea italiană că sistemul penitenciar românesc respectă standardele europene. Argumentele au fost respinse. Nici memorandumurile semnate între Parchetul General din România și cel italian, nici eforturile diplomatice susținute nu au fost suficiente pentru ca Italia să respecte principiul recunoașterii hotărârilor judecătorești în cadrul Uniunii Europene.
Fostul baron PSD a fugit din țară imediat după pronunțarea sentinței definitive. A fost localizat și reținut în Italia, unde s-a folosit de toate pârghiile juridice pentru a evita întoarcerea în țară.
Cazul lui Ionel Arsene nu este izolat. Tot mai mulți politicieni și oameni de afaceri condamnați definitiv în România aleg să se ascundă în Italia, profitând de breșele legislative și de atitudinea permisivă a justiției italiene. În luna martie, ministrul de Interne Cătălin Predoiu avertiza asupra acestei tendințe periculoase, cerând ca justiția europeană să își respecte propriile reguli.
În 2024, instanța italiană solicitase „garanții” că Arsene va primi tratament psihiatric în regim de arest la domiciliu dacă va fi extrădat, un semnal clar că decizia era deja prefigurat în favoarea fugarului.
Supranumit „Ciorăpel” și exclus din PSD doar formal, Ionel Arsene a rămas în realitate o figură influentă în județul Neamț. Chiar și după condamnare, rețelele sale de interese continuă să funcționeze, într-o tăcere suspectă din partea colegilor de partid.
Scenariul este unul scandalos: un politician corupt, condamnat definitiv, scapă de închisoare cu sprijinul unei instanțe dintr-o țară membră UE, în timp ce statul român este tratat ca un actor lipsit de credibilitate. Justiția europeană dovedește, încă o dată, că nu este egală pentru toți, iar România rămâne un stat unde corupții fug, dar nu răspund.