Instanța a stabilit că USR-ul lui Dan Barna a cheltuit ilegal banii proveniți din fonduri publice: contracte de închiriere fictive

Românilor li s-a promis un „alt fel de a face politică” , însă românii s-au ales exact cu același fel de a face politică, însă mai frumos îmbrăcați la costum, lupi mai tineri, mai flămânzi, dornici de afirmare în lupta cu antemergătorii.
USR a pierdut un proces cu Autoritatea Electorală Permanentă. Aceasta din urmă a confiscat partidului o sumă importantă de bani considerând că sursa acesteia a fost una ilegală.
Ce a făcut mai exact partidul condus de Dan Barna? A închiriat o parte din birouri către parlamentarii USR. Ar putea părea totul normal, dar nu este? Da, nu este deoarece în acest fel conducerea USR a disimilat o taxă pe care parlamentarii erau nevoiți să o plătească către partid. Aceeași Măria, adică PSD și PNL, cu USR exact aceeași mizeria. Mai țineți minte când PPDD cerea pe față taxă, cotizația obligatorie la parlamentari? USR se află exact în aceeași poziție.
Ca să mai scoată ceva bani din partid s-a inventat și un contract cu o agenție imobiliară care să le caute spațiul în care își desfășoară activitatea. Aproximativ 2 000 de euro a plătit conducerea USR pentru acest lucru, deși legea interzice efectuarea unei astfel de cheltuieli.
Dar acesta reprezintă doar unul din cazurile descoperite de către autoritatea statului. Cine știe ce alte contracte s-or mai fi încheiat pe lista de cheltuieli eligibile, banii ajungând în buzunarele cui trebuie.
În motivarea judecătorilor se arată cum Dan Barna și colegii săi „fără penali”, apărători ai justiției, au încălcat legea cu scopul de a obține subvenția parlamentarilor pentru birourile din teritoriu. Uniunea Salvați România a închiriat sediul din Aviatorilor de la o societate comercială, iar, ulterior, l-a subînchiriat parlamentarilor săi pentru a pune mâna ilegal pe subvenția primită de parlamentari pentru birourile din teritoriu.
- Liberalii vor să își rupă și ei gâtul cu Sigfried Mureșan
PNL, USR și UDMR au anunțat oficial, prin comunicate de presă similare, că îl propun pe Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. ”PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie de un guvern care să gestioneze în mod responsabil urgențele și prioritățile țării (PNRR, Programul SAFE, echilibrele financiar-bugetare, aderarea la OCDE), să continue reformele și să valorifice fiecare oportunitate de dezvoltare în interesul cetățenilor”, arată comunicatul citat. Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a confirmat informația conform căreia coaliția de dreapta PNL-USR-UDMR îl va susține ca … - Penalul Ciucu s-a retras din PNL. Este anchetat de DNA pentru luare de mită
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei și până de curând prim-vicepreședinte al PNL, a anunțat că se retrage din partid. Decizia vine în contextul în care Ciucu este anchetat de Direcția Națională Anticorupție pentru luare de mită, fiind plasat sub control judiciar. Decizia de a părăsi PNL Ciprian Ciucu a luat decizia de a se retrage din Partidul Național Liberal după ce a fost pus sub acuzare de DNA. Primarul Capitalei a explicat că nu dorește ca problemele sale personale să afecteze imaginea partidului și că preferă să se concentreze pe apărarea sa în fața justiției. „Am decis să mă … - INS: România e printre cele mai ieftine țări din UE
România se află printre țările cu cele mai ieftine prețuri din UE, însă nici la putere de cumpărare nu stăm mai bine. Datele INS arată că doar Bulgaria are prețuri mai mici ca noi, in regiune, însă când vine vorbe de ce și cât ne permitem, România e numai la 22% din media UE. România s-a menținut printre statele cu cele mai mici prețuri din Uniunea Europeană, ocupând locul al doilea după Bulgaria, în 2025. În același timp, țara noastră este cea mai ieftină din UE la categoria alimentelor și băuturilor nealcoolice, potrivit datelor publicate vineri de INS. Datele Eurostat arată că … - Probleme pe Autostrada Unirii din cauza escrocilor de la Danlin XXL
Singurul segment nerezolvat de pe A8 a fost contestat din nou. Austriecii de la Strabag acuză constructorul român Danlin XXL că a venit cu prețuri nerealist de mici și termene imposibil de respectat. Tronsonul 2 Târgu Frumos – Lețcani, cu o lungime de 28,6 kilometri, a rămas singurul segment din secțiunea ieșeană a Autostrăzii Unirii (A8) care nu are un constructor confirmat. Deși Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) a desemnat pe 8 aprilie 2026 constructorul Danlin XXL drept câștigător a contractului de 4,57 miliarde de lei, rezultatul a declanșat un val de nemulțumiri din partea competitorilor. Până în prezent, … - JAF! Suma spartă de ministrul Darău ca să participe la lansarea candidaturii lui Cioloș
La 9 iunie, ministrul USR al Economiei, Irineu Darău, a anunțat, pe Facebook, că a fost plecat două zile la Dakar, unde a participat la „lansarea candidaturii domnului Dacian Cioloș pentru funcția de Secretar General al Francofoniei – cea mai înaltă poziție instituțională în lumea francofonă”. În acest sens, am contactat Ministerul Economiei pentru a afla în ce calitate a efectuat această deplasare ministrul Darău și ce beneficii a avut Statul Român de pe urma acesteia. Ministerul Economiei spune că a consolidat relațiile României cu Senegal Potrivit unui răspuns primit de la Ministerul Economiei, Irineu Darău a efectuat „deplasarea la … - Adio cash! Ce planuri are Bruxelles-ul: euro digital din 2029
Parlamentul European a făcut un nou pas în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect aflat în pregătire de mai mulți ani și care urmărește crearea unei forme digitale a monedei euro. Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți ani de negocieri și opoziție din partea unor actori politici și din sectorul financiar, Parlamentul European a acordat marți o primă aprobare proiectului, după ce Consiliul Uniunii Europene își exprimase deja acordul în luna decembrie, arată Il Post. În perioada următoare, regulamentul va fi dezbătut … - Ecuador, ca și calificată după ce a întors scorul cu Germania / Pepe a făcut spectacol și Coasta de Fildeș merge în șaisprezecimi
Ecuador – Germania 2-1 și Coracao – Coasta de Fildeș – Curacao 2-0, în ultima etapă a grupei E de la Campionatul Mondial. Germania era deja calificată înaintea rundei. Mai departe merg și Coasta de Fildeș și Ecuador. Germania a terminat pe primul loc al grupei E, cu şase puncte, iar Coasta de Fildeş e a doua, cu acelaşi număr de puncte – ambele echipe urmând să joace în şaisprezecimi. Pe locul trei a încheiat Ecuador, cu 4 puncte, sud-americanii având multe şanse să fie a treia echipă calificată din această grupă. Curacao e ultima, cu un punct. Germania va juca în șaisprezecimi … - Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup infracțional organizat suspectat de trafic de persoane în scopul exploatării prin muncă, într-o fermă agricolă din localitatea Caspe, provincia Zaragoza. Operațiunea oamenilor legii ar fi primit numele de „Cireșe”, datorită specificului activității agricole desfășurată de români. Salvarea oamenilor a venit de la faptul că au reușit să-și … - Nicușor Dan spune, din Polonia: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”
Președintele Nicușor Dan a afirmat, într-o conferință de presă susținută în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, că speră ca un nou guvern să fie instalat până marți, înainte de intrarea Parlamentului în vacanță el afirmând că se așteaptă ca partidele să vină cu o propunere de majoritate parlamentară care să susțină un guvern minoritar. Președintele așteaptă „soluția majoritară” Întrebat cum răspunde acuzațiilor legat de faptul că s-ar fi raliat sistemului creat din rămășițele PCR și ale Securității, Nicușor Dan a spus că nu se poate … - Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar acum o zi a devenit clar că acest lucru nu se va întâmpla în viitorul apropiat. ”Guvernul este în dialog periodic cu partea americană. Avioanele vor părăsi aeroportul până la sfârșitul acestei luni, dar SUA rămân partenerul nostru cheie. Iar guvernul va continua să lucreze …









