România și Bulgaria, cele mai mici cheltuieli guvernamentale pentru sport și recreație

Guvernele statelor membre UE au alocat în 2018 suma de 50,7 miliarde de euro din cheltuielile guvernamentale pentru recreaţie şi sport, Bulgaria şi România ocupând ultimele locuri în funcţie de cheltuielile pe cap de locuitor cu 11 euro, respectiv 30 de euro, arată datele publicate miercuri de Eurostat și citate de Agerpres.
Media la nivelul UE este de 113 euro pe cap de locuitor.
La polul opus, în şase state membre UE cheltuielile guvernamentale pentru recreaţie şi sport au fost mai mari de 200 de euro pe cap de locuitor în 2018: Luxemburg (500 de euro), Suedia (254 de euro), Finlanda (226 de euro), Franţa (204 de euro), Olanda (202 de euro) şi Danemarca (201 de euro).
În schimb, când vine vorba de ponderea cheltuielilor guvernamentale pentru recreaţie şi sport în cheltuielile totale, pe primul loc în UE este Ungaria cu 2,1% iar pe ultimele locuri sunt Bulgaria, Irlanda şi Malta, unde cheltuielile guvernamentale pentru recreaţie şi sport reprezintă doar 0,4% din cheltuielile totale.
În funcţie de acest indicator, România este exact la media din UE (0,8%), devansând ţări precum Belgia, Danemarca, Austria, Germania sau Italia.
Sursa: Digi24
- Italienii au pierdut 30 de milioane de euro într-o singură seară, după ce au pierdut calificarea la Mondiale
Excluderea de la Cupa Mondială are un impact economic semnificativ asupra bugetului federației italiene de fotbal, undeva la 30 de milioane de euro, având în vedere penalizările din contractele de sponsorizare, veniturile din comercializarea de produse promoționale și premiile FIFA, notează Gazzetta dello Sport, într-o cronică neagră a fotbalului din peninsulă. Italia a pierdut marți seară … - Minerii de la mina Lupeni s-au blocat în subteran, nemulțumiți de prelungirea contractelor doar pe patru luni
Mai mulți mineri de la mina Lupeni, angajați pe perioadă determinată, s-au blocat în subteran în noaptea de marți spre miercuri, în semn de protest față de decizia condeucerii de a le prelungi contractele de muncă doar cu patru luni. Incidentul a avut loc la schimbul IV, potrivit Radio România. Angajații au rămas în abataje … - Interceptări DNA: Procurorii l-au supravegheat pe șeful ARR, Cristian Anton, în timp ce își număra banii, în șoaptă, în propria casă: „1, 2, 3.. 8, 9. ‘Ai să-mi bag ****!
Procurorii DNA dețin interceptări în cascadă dar și înregistrări ambientale și filmări în cazul directorului Autorității Rutiere Române, Cristian Anton, reținut pentru o serie de fapte de corupție. Luni bune, DNA Cluj a urmărit gruparea din care făcea parte Anton și a supravegheat și examenele trucate de la RAR. Dosarul DNA care îl vizează pe … - Un parlamentar iranian de rang înalt îi transmite lui Trump: „Strâmtoarea Ormuz se va redeschide, dar nu pentru voi”
Preşedintele Comisiei pentru Securitate Națională din Parlamentul iranian, Ebrahim Azizi, a scris pe contul său de pe X un mesaj adresat lui Donald Trump, afirmând: „Strâmtoarea Ormuz se va redeschide cu siguranță, dar nu pentru voi; va fi deschisă pentru cei care respectă noile legi ale Iranului”, relatează Rador Radio România. Azizi a declarat că „cei … - Super-specialii din Parlament. Guvernul Bolojan îi salvează de la pierderea a zeci de mii de lei
Specialii din Parlament vor rămâne cu pensia intactă în actuala formă a legii pregătite de Guvern, chiar dacă scopul actului normativ este să taie 85% din acest venit, unul primit de unii de la vârsta de 49 sau 50 de ani. Zece parlamentari au pensii speciale. Aceștia au fost aleși în legislativ, dar provin din …




