Ungaria nu va ezita să-și folosească dreptul de veto dacă pachetul de recuperare economică al UE va fi condiționat de respectarea statului de drept

Viktor Orban a declarat că nu va ezita să folosească dreptul de veto, dacă acordarea fondurilor din planul de recuperare economică al Uniunii Europene va fi condiționată de respectarea statului de drept relatează Reuters. Declarația premierului ungar vine după ce la începutul săptămânii Věra Jourová, vicepreşedinte al Comisiei Europene și comisar european pentru Justiție a afirmat că respectarea normelor statului de drept şi combaterea corupţiei vor fi condiţii pentru alocarea fondurilor europene.
UE intenționează să cheltuie 750 de miliarde de euro pentru ajutorarea statelor cel mai grav afectate de pandemie, bani despre care Orban a afirmat că trebuie distribuiți „corect” și „flexibil”.
Cei 27 de lideri ai Uniunii se vor întâlni în persoană săptămâna viitoare pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei pentru a discuta bugetul multianual al UE și detaliile pachetului de recuperare economică postpandemie.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că Guvernul propus de Adrian Veștea va trece de votul parlamentarilor. Reamintim că și o parte dintre parlamentarii PNL vor vota Guvernul Adrian Veștea, așa cum am scris zilele trecute. Adrian Veștea a anunțat că a bătut palma cu George Simion În această seară, Adrian Veștea, … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) și Spitalului Clinic de Pediatrie. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență din Sibiu, Andreea Ștefan, a anunțat luni seară că pompierii au intervenit să scoată apa din 16 subsoluri de case, cinci locuințe, patru sedii ale unor operatori economici, patru gospodării și … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare”, a spus Veștea. ”În această seară vom merge la învestire și vom solicita ca parlamamentarii care au fost … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus Neacșu. Întrebat dacă partidul extremist AUR a devenit frecventabil, Marian Neacșu a spus că ”AUR e partidul alături de care am semnat și am votat o moțiune de cenzură”. Întrebat dacă AUR va cere postul de președinte al Senatului la negocierile cu Veștea și PSD, … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, unde acesta a avut o întâlnire cu George Simion înaintea votului de învestire din Parlament. „A fost o discuție constructivă, în care s-a înțeles nevoia României de a avea un guvern stabil”, a declarat Sorin Cîmpeanu. El a spus că în cadrul întâlnirii au fost … - Surse: George Simion a luat sacoșele pentru a vota guvernul Veștea! Scandal monstru în partidul AUR
Partidul AUR traversează una dintre cele mai grave crize interne din istoria sa, după ce au apărut informații explozive conform cărora liderul George Simion ar fi acceptat „sacoșele” — expresie consacrată în politica românească pentru mita politică — în schimbul votului favorabil acordat Guvernului Veștea. Conform surselor din interiorul partidului, George Simion ar fi negociat în culise susținerea guvernului condus de Adrian Veștea, abandonând astfel linia declarată a partidului și trădând așteptările bazei electorale care a votat AUR tocmai pentru a sancționa vechea clasă politică. Dacă acuzațiile se confirmă, este vorba despre un episod de o gravitate excepțională: un partid … - Tensiuni în AUR înaintea votului pentru Guvernul Veștea? Peiu a turbat după decizia lui Giordano: Se visa ministru!
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat luni că s-ar retrage din funcțiile politice dacă liderul formațiunii, George Simion, i-ar cere să voteze pentru învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care Adrian Veștea poartă negocieri cu AUR pentru a obține sprijinul necesar trecerii Cabinetului prin Parlament. Petrișor Peiu: „Mă retrag” Invitat la emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, Petrișor Peiu a fost întrebat ce ar face dacă George Simion le-ar cere parlamentarilor AUR să voteze Guvernul Veștea. „Mă retrag. (Poftiți?) Mă retrag în banca mea. O să învăț văd și eu o lecție … - S-a bătut palma între George Simion și Adrian Veștea! Giordano e fericit
La sediul AUR a avut loc o întâlnire extrem de importantă între premierul desemnat Adrian Veștea și liderul AUR, George Simion. La final, nici unul dintre cei doi lideri nu a dat un răspuns tranșant privitor la o eventuală înțelegere, dar asta pentru că s-a făcut o înțelegere politică mai complicată. Unii parlamentari de la AUR vor vota Guvernul Conform surselor noastre, pentru a nu încălca linia politică, George Simion va ”scăpa de sub control” câțiva parlamentari AUR și aceștia vor intra în sală să voteze guvernul Veștea. În funcție de nevoile guvernului Veștea, în sală vor intra suficienți parlamentari AUR și vor … - Directorul Fabricii de Arme Cugir și-a dat demisia. Decizia vine după valul de greve ale angajaților
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcție, în contextul tensiunilor din cadrul companiei și al protestelor repetate ale angajaților din ultimele luni. Informația a fost confirmată chiar de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu jurnaliștii de la Ziarul Unirea. „Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă la care şi-a depus demisia şi nici motivele care au stat la baza acestei decizii”, notează publicația locală. Demisie în plină criză la Fabrica de Arme Cugir Demisia survine într-o perioadă dificilă pentru Fabrica de Arme Cugir, una dintre cele mai importante unități din industria de … - Omul din spatele „entuziasmului” online pentru Bolojan: cine este Lucian Despoiu și de ce ridică semne de întrebare legăturile sale cu Oradea
Jurnalistul Silviu Mănăstire dezvăluia recent, la România TV, faptul că întreaga campanie digitală a premierului demis Ilie Bolojan ar fi coordonată de Lucian Despoiu. Informația readuce în atenție profilul discret al unuia dintre cei mai controversați consultanți români din zona marketingului politic online. Despoiu este cunoscut ca fondator al Kondiment și Majoritas, companie specializată în campanii digitale, care afirmă că a lucrat în peste 40 de țări din 2008, dar numele său apare și în contexte sensibile, cum ar fi acuzații de folosire controversată a datelor alegătorilor în Grecia, firme cu structuri în Hong Kong, legături de afaceri cu Oradea și proiecte promovate … - Angajata MAE care a falsificat state de plată timp de 15 ani a încheiat acord de recunoaștere cu DNA: ce pedeapsă a primit
O fostă funcționară din cadrul Ministerului Afacerilor Externe a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA. Aceasta este acuzată că, timp de 15 ani, a falsificat state de plată și a virat sume cu titlu de salarii către ea însăși și către două persoane care nu erau angajate ale instituției. Prejudiciul cauzat bugetului MAE depășește 8 milioane de lei. Procurorii au stabilit, prin acord, o pedeapsă de 3 ani și o lună de închisoare. Fostă funcționară MAE, acord de recunoaștere cu DNA Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu …









