Noi dezvăluiri despre delapidarea fondurilor de la Filarmonica ”Paul Constantinescu” din Ploiești. Mateescu livrează, soția facturează

Pentru a deturna interesul autorităților publice și al opiniei publice de la faptele grave din cadrul Filarmonicii „Paul Constantinescu”, directorul general al acestei instituții a emis în spațiul public un comunicat de presă în care precizează că orchestra simfonică și corul Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești vor susține un concert extraordinar în Großer Saal – Sala Mare a Filarmonicii din Berlin, într-un proiect internațional dedicat Anului Beethoven 2027, la data de 13 aprilie 2027.
Surprinzător că până la data apariției în spațiul public (pe pagina de Facebook) a acestor informații, artiștii din cadrul orchestrei simfonice nu au avut cunoștință de faptul că vor participa la acest eveniment internațional.
Mai mult, la o simplă consultare a site-ului Berliner Philharmonie, se poate cu ușurință constata că la data respectivă nu figurează ca fiind anunțat vreun concert susținut de către Filarmonica Ploiești. Este cunoscut faptul că marile instituții de concerte din Europa planifică și informează publicul cu cel puțin un an înainte de desfășurarea unui eveniment, mai ales când este vorba de un eveniment internațional.
În acest comunicat de presă apare și numele directoarei general adjunct, Frâncu Georgiana, care a folosit titulatura de director artistic în condițiile în care funcția pe care aceasta o ocupă de peste 10 ani, fără a susține un concurs pe acest post (ocupând postul prin numiri succesive), este cea de director general adjunct.
În contextul prezentat mai sus, este foarte clar de ce directorul general și directorul general adjunct al Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești lansează astfel de informații în spațiul public, și anume pentru a încerca să își îmbunătățească/protejeze imaginea în urma neregulilor grave care au fost demascate și vor fi demascate în continuare.
În ultima perioadă s-a constatat prezența obsesivă pe afișele pentru concerte și pentru diferite evenimente realizate de către Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești a firmei DescOPERA S.R.L. (Event Planning & Management).

Până aici, nicio problemă! Se poate spune că este vorba de un simplu parteneriat. Dar nu este deloc așa.
În realitate, potrivit Registrului Artelor Spectacolului de la Ministerul Culturii, societatea menționată mai sus aparține lui Vlad Mateescu, exact directorul general al Filarmonicii „Paul Constantinescu” Ploiești.
Această societate, înființată în anul 2024, are ca obiect de activitate „Activitatea de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor“ și, conform datelor din declarațiile administratorului depuse la Registrul Comerțului, are „0” angajați, având însă venituri.
Mai nou, începând din luna aprilie 2026, se ocupă și de activitatea de impresariat artistic.
Din aceste informații rezultă indubitabil că societatea, deși nu are niciun angajat, a încasat venituri și, cel mai probabil, unele venituri au rezultat din derularea parteneriatelor încheiate cu Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești.
Totodată, fără niciun angajat a reușit să organizeze evenimente la care Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești a fost partener.
Rămâne de văzut însă care au fost veniturile încasate de către Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești din derularea parteneriatelor încheiate cu societatea
Societatea DESCOPERA S.R.L. apare pe afișele de spectacole ale Filarmonicii și pe site-ul Filarmonicii Ploiești, stipulându-se că aceasta este parteneră și în organizarea de spectacole în București, Iași și în alte locații etc.
Apariția pe afișele Filarmonicii a denumirii acestei firme nu este altceva decât publicitate gratuită.
Așadar, Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești, condusă de directorul general Vlad Mateescu, a derulat mai multe parteneriate cu societatea DescOPERA S.R.L., al cărei administrator este nimeni altcineva decât Vlad Mateescu prin intermediul soției.
Din toate afișele și link-urile precizate mai jos rezultă că această societate a organizat evenimente în parteneriat cu Filarmonica „Paul Constantinescu” Ploiești.
A se vedea cum se laudă Vlad Mateescu pe Facebook-ul său, pe data de 12.06.2026, cum sub aparența că face niște eforturi de a-i aduce pe dirijorul german Dieter Holzapfel și violonista coreano-americană Elly Suh, care vor concerta și în Sala Mare a Filarmonicii din Berlin, dar aceiași artiști sunt impresariați prin societatea DescOpera Events (link-ul AICI) pe care o conduce, care se ocupă cu turneul organizat de firma sa!
Rezultă foarte clar că acest director general este în CONFLICT DE INTERESE, lucrând în mod clar în favoarea societății sale și nu a instituției pe care o conduce!
Cvartetul Chronos se regăsește în structura organizatorică a Filarmonicii Ploiești de ani buni, cu aceiași angajați permanenți, printre care și directoarea general adjunct; pe bani publici, se regăsește și în Cvartetul „DESCOPERA”, având aceeași componență!!!
NOTĂ: Vor urma și alte dezvăluiri referitoare la ilegalitățile și abuzurile pe care Vlad Mateescu le-a făcut și le face în instituția pe care, împreună cu alți câțiva salariați, o consideră proprietate privată.