Statul la stat. Funcționari plătiţi de două ori pentru aceeaşi activitate

În România există funcţionari plătiţi de două ori, din bani publici, pentru a face aceeaşi treabă. Se întâmplă şi în Teleorman, unde în subordinea Consiliul Judeţean există Serviciul de Cooperare Internă şi Internaţională. Activitatea acestuia este dublată de Asociaţia Euro Teleorman, un ONG finanţat exclusiv din bani publici tot de Consiliul Judeţean şi de unele primării din judeţ. Mai mult, cele două instituţii sunt conduse de aceeaşi persoană care încasează însă două salarii. Alţi şase funcţionari lucrează şi colo şi colo şi încasează două venituri. Urmăriţi un nou episod al campaniei Statul la Stat.
Prima instituție despre care vorbim se cheamă destul de impresionant: „Serviciul de Cooperare Internă şi Internaţională”. S-a înființat în 2002, pe vremea când şeful Consiliului Judeţean era Liviu Dragnea. Rostul său e la fel de impresionant: să dezvolte relaţiile dintre localităţile din judeţ cu organisme similare din ţară şi străinătate. De asemenea, Serviciul trebuia să obţină informaţii despre finanţarea diverselor proiecte cu fonduri nerambursabile şi să le pună la dispoziţia autorităţilor locale şi judeţene.
Un an mai târziu, apare şi Asociaţia Euro Teleorman. Un ONG finanţat exclusiv din fonduri publice prin donaţiile făcute de Consiliul Judeţean şi primăriile din judeţ. Obiectul de activitate seamănă cu al Serviciului de Cooperare: realizarea de parteneriate şi înfrăţiri cu regiuni din alte ţări, iniţierea şi dezvoltarea de proiecte de infrastructură, dezvoltare economică, mediu şi cultură, armonizarea intereselor autorităţilor locale pentru dezvoltarea echilibrată a acestora.
Prima instituție despre care vorbim se cheamă destul de impresionant: „Serviciul de Cooperare Internă şi Internaţională”. S-a înființat în 2002, pe vremea când şeful Consiliului Judeţean era Liviu Dragnea. Rostul său e la fel de impresionant: să dezvolte relaţiile dintre localităţile din judeţ cu organisme similare din ţară şi străinătate. De asemenea, Serviciul trebuia să obţină informaţii despre finanţarea diverselor proiecte cu fonduri nerambursabile şi să le pună la dispoziţia autorităţilor locale şi judeţene.
Un an mai târziu, apare şi Asociaţia Euro Teleorman. Un ONG finanţat exclusiv din fonduri publice prin donaţiile făcute de Consiliul Judeţean şi primăriile din judeţ. Obiectul de activitate seamănă cu al Serviciului de Cooperare: realizarea de parteneriate şi înfrăţiri cu regiuni din alte ţări, iniţierea şi dezvoltarea de proiecte de infrastructură, dezvoltare economică, mediu şi cultură, armonizarea intereselor autorităţilor locale pentru dezvoltarea echilibrată a acestora.
Sursa: www.digi24.ro
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, …




