Primarii ținuți săraci, fără bani și cu mâinile întinse la guvern. Partidele sistemului îi umilesc lunar

Primarii din România au ajuns să trăiască din mila Guvernului. Lunar, așteaptă rectificări bugetare ca niște cerșetori instituționali, cu mâna întinsă spre București. În loc să fie sprijiniți să dezvolte comunitățile, sunt ținuți intenționat săraci, controlați prin frică și dependență.
PSD și PNL nu le dau banii promiși. Le trimit doar lozinci și minciuni, în timp ce investițiile stagnează, proiectele se blochează și oamenii din sate și orașe mici pierd încrederea. Partidele umilesc primarii lună de lună, tratându-i ca pe niște slugi politice, nu ca pe reprezentanții legitimi ai comunităților.
S-a ajuns în punctul în care primarii trebuie să-și negocieze demnitatea pentru câteva sute de mii de lei. Asta nu mai e administrație, e batjocură organizată. Iar răbdarea se termină. Tot mai mulți primari își dau seama că nu pot construi nimic alături de niște partide care îi țin captivi și fără viitor.