Știrile 60m.RO

Manchester City, cu un pas în sferturi după 2-0 cu M’Gladbach. Trupa lui Guardiola are 19 victorii consecutive

în sferturile UEFA Champions League, este favorită la calificare Manchester City după 2-0 cu Borussia Monchengladbach, în meciul tur disputat la Budapesta, dar considerat pe teren propriu pentru echipa din Bundesliga.

19 victorii la rând are Manchester City în acest moment

După ce Sterling a reclamat în fără succes acordarea unui penalty în urma unui duel cu Bensebaini, deschiderea scorului a venit în minutul 29 când Cancelo a centrat  pentru micuțul Bernardo Silva.

Acesta a fost scorul la pauză, într-o repriză în care gazdele nu au avut nicio ocazie de gol.

Joao Cancelo, a contribuit la ambele goluri

în partea secundă – Plea putea egala cu o execuție spectaculoasă, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Iar City s-a distanțat la două goluri în minutul 64 după o fază parcă trasă la indigo după primul gol. După o centrare de-a lui Cancelo, Bernardo Silva a preluat și a pasat lui Gabriel Jesus.

Returul este programat pe 16 martie la Manchester.

Echipele de start:

Gladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini – Kramer, Zakaria – Neuhaus, Stindl (c), Hofmann – Plea.

Man City: Ederson – Walker, Dias, Laporte, Cancelo – Gündogan, Rodri, Foden – Sterling (c), Gabriel Jesus, Bernardo Silva.