Bărbat de 60 de ani reţinut pentru 24 de ore după ce a explotat mai multe persoane pentru a avea grijă de animalele de la o fermă

Un bărbat în vârstă de 60 de ani a fost reţinut de poliţiştii bihoreni pentru trafic de persoane şi trafic de minori, după ce a recrutat mai multe persoane provenind din medii defavorizate şi le-a obligat să aibă grijă de animalele de la o fermă, plătindu-le cu sume derizorii şi reţinându-le actul de identitate pentru ca acestea să nu poată pleca.
Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Bihor, joi, poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Oradea, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. Oradea, au pus în aplicare cinci mandate de percheziţie domiciliară în judeţul Bihor, pentru documentarea activităţii infracţionale a unor persoane bănuite de trafic de persoane şi trafic de minori, în forma exploatării prin supunere la muncă forţată.
„Din cercetări a reieşit că un bărbat, de 60 de ani, din Bihor, începând cu vara anului 2018, până la 8 octombrie, ar fi recrutat, direct sau prin intermediari, mai multe persoane, pe care le-ar fi adăpostit într-un imobil care servea ca fermă de animale. Bărbatul este bănuit că, în perioada de referinţă, ar fi recrutat persoane care proveneau din medii sociale defavorizate, fără reşedinţă stabilă, lipsite de resurse financiare sau într-o stare de vulnerabilitatea evidentă, în scopul prestării unor munci de îngrijire a animalelor”, se arată în comunicat.
Sursa citată menţionează că după recrutarea şi transportul victimelor la ferma respectivă, acestora li s-ar fi cerut actele de identitate ca o garanţie a faptului că nu vor părăsi locaţia. Documentele victimelor ar fi rămas în posesia bărbatului de 60 de ani, care ar fi refuzat restituirea acestora la cererea repetată a persoanelor titulare.
„Persoanele determinate să presteze munca în asemenea condiţii nu ar fi fost remunerate pentru munca prestată cu sumele derizorii promise, pentru a fi private de resursele necesare deplasării de la fermă, creându-se astfel o stare de dependenţă între exploatator şi victime”, a mai anunţat IPJ Bihor.
Bărbatul de 60 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore pentru comiterea a cinci infracţiuni de trafic de persoane şi a unei infracţiuni de trafic de minori. Până în prezent anchetatorii au identificat şase victime ale bărbatulului respectiv.
Sursa: News.ro
- Dan Șucu – păpușa globalismului!? Cum a fost sechestrată Asociația Concordia de interese oculte
Într-o perioadă în care România pare mai vulnerabilă ca niciodată în fața presiunilor externe, personajele din așa-zisa „societate civilă” devin tot mai vizibile în roluri de propagandă mascată. Unul dintre acești actori este Dan Șucu, cunoscut publicului ca „om de afaceri” și investitor în fotbal, dar care în spatele cortinei joacă, potrivit mai multor surse, … - PSD încearcă o ‘manevră’ pentru a scăpa de Ilie Bolojan
Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, la Digi24, ce va face în cazul în care acțiunea PSD de a depune amendamente la proiectul legii bugetului de stat pentru 2026 este, de fapt, o „manevră” prin care Partidul Social Democrat încearcă să scape de prim-ministru. PSD încearcă o „manevră” pentru a scăpa de Ilie Bolojan? Ce … - Republica Moldova declară stare de alertă de mediu pe Nistru după poluarea provocată de un atac rusesc în Ucraina
Guvernul Republicii Moldova a instituit duminică stare de alertă de mediu pentru bazinul râului Nistru, pentru o perioadă de 15 zile, din cauza unei unde de poluare cu produse petroliere care continuă să se deplaseze pe cursul râului. Poluarea datează din 7 martie când Rusia a lansat un atac asupra infrastructurii din Ucraina. Potrivit Ministerului … - Litrul de motorină ar putea ajunge la 10 lei. De ce crește atât de rapid prețul carburanților
La un lanț de benzinării din Capitală un litru de motorină a depășit pragul psihologic de 9 lei și se vinde chiar cu 9 lei și 5 bani, iar un litru de benzină cu 8,60 lei. Scumpirile de la pompă vor continua până la finalul lunii martie, atunci când am putea ajunge să plătim 10 … - CSM reia luni votul pentru procurorii sistemului, Alex Florenţa şi Marius Voineag, în cazul cărora a apărut o situație fără precedent
Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) reia luni votul în cazul lui Alex Florenţa, care candidează pentru un post de şef adjunct al DIICOT, şi Marius Voineag, care candidează pentru funcţia de adjunct al procurorului general, transmite Agerpres. Alex Florenţa (actualul procuror general) şi Marius Voineag (în prezent şeful DNA) nu au …




