77 de cetățeni români din Țările de Jos au revenit în țară

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunțat într-un comunicat de presă că un număr de 77 de cetăţeni români, au fost repatriați sâmbătă din Țările de Jos.
Pentru revenirea celor 77 de români în șară a fost necesară implicarea MAE, a Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor şi a Ministerului Afacerilor Interne.
„Printre cetăţenii români care au revenit în ţară se regăsesc cetăţeni români care se aflau în imposibilitatea de a-şi prelungi şederea pe teritoriul Regatului Ţărilor de Jos, precum şi un caz medical. Repatrierea a fost asigurată cu o cursă aeriană specială operată de compania Tarom, pe ruta Bucureşti-Amsterdam-Bucureşti. Demersurile autorităţilor române au permis şi revenirea unor cetăţeni străini rezidenţi în România, respectiv doi cetăţeni americani, un cetăţean italian, un cetăţean olandez şi un cetăţean britanic”, se arată în comunicatul de presă citat de agerpres.ro.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului

- Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate

- Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare

- Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală

- Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”





