Internațional

Ucraina: Președintele Zelenskiy a petrecut noaptea în tranșee cu soldații

Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskiy, a petrecut noaptea în tranșee împreună cu personalul militar din zona operațiunii forțelor comune. 

Vineri, 9 aprilie, președintele a vizitat pozițiile Forțelor Armate din Ucraina. În timpul agravării situației de pe front, apărătorii ucraineni au fost uciși și răniți în aceste poziții de către separatiștii ruși.

Șeful statului a vorbit cu militarii și le-a acordat premii.

„În fiecare zi manifestați patriotism și dăruire în apărarea Ucrainei. Aveți grijă de voi”, a spus Zelensky.

Armata rusă din teritoriile ocupate a primit ordin să înceapă operațiunile împotriva armatei ucrainene. Mai mulți soldați ucraineni au fost uciși în ultima lună.

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.
Back to top button