Dispărut la vârsta de 16 ani în Italia, l-au găsit după opt ani, trăia pe stradă, alături de câinele său

Un tânăr de origine română a fost eroul unei emisiuni tv din Italia. El a fost regăsit după opt ani de absență, scrie La Stampa
În 2012, când avea 16 ani, Fernando Vasile Mihai a dispărut în drum spre școală, la Roma. În acel an, familia a făcut primul apel pentru a fi regăsit, în emisiunea “Chi lo ha visto?”, difuzată de Rai Tre.
Apelul a fost reluat săptămâna trecută, iar băiatul a fost descoperit la Genova, unde trăia de mai mulți ani pe stradă, alături de câinele său.
Primul apel emis de familie prin transmiterea pe postul tv național Rai3 datează din 30 mai 2012. Băiatul, la vârsta de 16 ani, locuia cu mama sa în Palombara, lângă Roma. Dar în acea zi, după școală a dispărut, nu s-a mai întors niciodată acasă.
Săptămâna trecută, prezentatoarea Federica Sciarelli a relansat apelul, iar ieri seară, la deschiderea programului, știrea descoperirii numeroaselor rapoarte care au ajuns în redacția genoveză.
Pentru această lungă perioadă de timp, Fernando a trăit ca un cerșetor, în via Dante. De ce a plecat și ce s-a întâmplat cu el îi va spune doar mamei sale. Între timp, sute de mesaje publicate pe rețelele de socializare: „Vești frumoase care oferă speranță multor alte familii”, „Genova în inimă”, „Genovezii sunt minunați”, etc.
„Nu mă mai așteptam. Vă mulțumim tuturor”, a spus mama, potrivit Corriere della Sera. „Nu am știut în acești ani nimic. O bucurie uriașă”, a declarat și mătușa acestuia.
Sursa: www.gazetaromaneasca.ro
- Directorul Fabricii de Arme Cugir și-a dat demisia. Decizia vine după valul de greve ale angajaților
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcție, în contextul tensiunilor din cadrul companiei și al protestelor repetate ale angajaților din ultimele luni. Informația a fost confirmată chiar de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu jurnaliștii de la Ziarul Unirea. „Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă … - Omul din spatele „entuziasmului” online pentru Bolojan: cine este Lucian Despoiu și de ce ridică semne de întrebare legăturile sale cu Oradea
Jurnalistul Silviu Mănăstire dezvăluia recent, la România TV, faptul că întreaga campanie digitală a premierului demis Ilie Bolojan ar fi coordonată de Lucian Despoiu. Informația readuce în atenție profilul discret al unuia dintre cei mai controversați consultanți români din zona marketingului politic online. Despoiu este cunoscut ca fondator al Kondiment și Majoritas, companie specializată în campanii digitale, care … - Angajata MAE care a falsificat state de plată timp de 15 ani a încheiat acord de recunoaștere cu DNA: ce pedeapsă a primit
O fostă funcționară din cadrul Ministerului Afacerilor Externe a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA. Aceasta este acuzată că, timp de 15 ani, a falsificat state de plată și a virat sume cu titlu de salarii către ea însăși și către două persoane care nu erau angajate ale instituției. Prejudiciul cauzat … - Trădătorul Simion își linge rănile la București, la braț cu „măcelarul de la ICE”: O întâlnire halucinantă cu „Micul Napoleon” al frontierelor americane
Într-o încercare disperată de a-și resuscita imaginea politică și de a masca izolarea sa tot mai evidentă, liderul AUR a bifat o nouă mișcare de PR care frizează absurdul. Trădătorul George Simion își linge rănile pe plan intern căutând validare externă în cele mai controversate colțuri ale politicii americane. Zilele acestea, Simion s-a afișat în … - Cum s-a desfășurat ultima emisiune a lui Ciprian Ciucu la Denise Rifai. Glume, laude și momente de familiaritate între cei doi
Dosarul de corupție în care primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, este acuzat de procurorii DNA că ar fi beneficiat de servicii de promovare electorală și consultanță în schimbul sprijinirii unor demersuri administrative a adus în prim-plan și numele realizatoarei TV Denise Rifai. Între politicianul liberal, Ciprian Ciucu, și vedeta TV Denise Rifai a fost mereu o …




