Ucraina se reîntoarce la IZOLARE, după ce, mai multe zile la rând, a înregistrat cifre-record de infectări

După relaxarea celor mai multe restricţii, situaţia din ucraina pare să fi scăpat de sub control. Ţara riscă să se întoarcă la măsura izolării, în contextul în care, în ultimele zile s-au înregistrat cifre-record de infectări, a anunţat guvernul de la Kiev, potrivit AFP.
Doar în ultimele 24 de ore, Ucraina a înregistrat 921 de noi cazuri de coronavirus. Cifrele din cele două zile anterioare au fost şi ele foarte ridicate, stabilind noi recorduri negative. Prin urmare, ”în anumite regiuni vor trebui impuse restricţii mai stricte”, a declarat ministrul ucrainean al sănătăţii, Maksym Stepanov, fără a preciza, însă, care sunt acele zone şi ce măsuri vor impune autorităţile.
Din cele 24 de regiuni ale ţării, 15 au înregistrat creşteri substanţiale de infectări, cele mai afectate fiind Lvov şi Rivne. Aşa cum era de aşteptat, a crescut semnificativ şi numărul pacienţilor.
Executivul ucrainean a explicat că această creştere masivă a numărului de contagieri se datorează nerespectării măsurilor de distanţare socială.
La 40 de milioane de locuitori, Ucraina a înregistrat de la începutul pandemiei şi până în prezent 34.984 de cazuri de coronavirus şi 985 de decese.
În luna mai Guvernul de la Kiev a decis să extindă până pe 22 iunie „carantina adaptivă”, procedură prin care se pot institui restricţii antiepidemice, aceasta fiind prelungită din nou până pe 31 iulie.
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, …




