Șeful Pentagonului: SUA intenționează să retragă 11.900 de militari din Germania

Statele Unite ale Americii intenționează să retragă 11.900 de militari din Germania și să-i repoziționeze în alte țări, a anunțat miercuri secretarul american al apărării, Mark Esper.
Aproape 5.600 de membri ai acestui personal militar vor fi repoziționați în alte țări membre NATO, în timp ce 6.400 se vor întoarce în SUA, mulți urmând să fie desfășurați prin rotație în Europa, a spus Esper într-o conferință de presă la Washington.
Aproximativ 2.000 de soldați vor fi mutați în Belgia și Italia, dar Washingtonul are în vedere relocarea unor trupe și în Polonia și statele baltice, dacă se ajunge la un acord cu aceste țări cu privire la statutul lor, a precizat șeful Pentagonului, conform AFP.
Nemulțumit că Germania nu alocă 2% din PIB pentru apărare și nu tratează corect SUA în domeniul comerțului, președintele SUA, Donald Trump, a amenințat de mai mult timp Germania cu o reducere a numărului de soldați americani staționați în această țară.
Comandamentul militar american pentru Africa (Africom), care se află în orașul german Stuttgart, ar putea să fie mutat, dar nu a fost încă luată o decizie, a spus șeful Pentagonului.
În Germania vor rămâne 24.000 de militari americani din 36.000 în prezent.
Sursa: www.euractiv.ro
- Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup … - Nicușor Dan spune, din Polonia: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”
Președintele Nicușor Dan a afirmat, într-o conferință de presă susținută în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, că speră ca un nou guvern să fie instalat până marți, înainte de intrarea Parlamentului în vacanță el afirmând că se așteaptă ca partidele … - Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este …




