Orban: „Nu intenţionăm să luăm alte măsuri restrictive”

Autoritățile din România nu intenționează, în acest moment, să ia alte măsuri restrictive în contextul pandemiei, a declarat, marți seara, premierul Ludovic Orban.
În contextul în care România a ajuns marți la 104 decese, Orban a fost întrebat, în Franța, dacă a mai discutat cu preşedintele Iohannis.
„Este o preocupare constantă a mea, ca premier, tratarea serioasă a fiecărui element din lupta contra pandemiei. Chiar şi astăzi am vorbit cu domnul ministru Tătaru, de două ori, de asemenea, am comunicat cu alţi reprezentanţi ai autorităţilor din România pe temele luptei anti-COVID şi, evident, cu preşedintele suntem într-un dialog permanent”, a răspuns premierul.
Reporterul a insistat spunând că a văzut o declaraţie a vicepremierului Raluca Turcan care anunţa noi restricţii în zona mall-urilor şi noi măsuri pe care le va lua Guvernul.
„Nu cunosc aceste declaraţii. Noi luăm decizii. Când avem de anunţat, deciziile le anunţăm public. (…) Poate s-a referit la cinematografe din mall-uri sau restaurantele din mall-uri, care sunt afectate de restricţiile care sunt impuse când se depăşeşte indicele de 3 la mie, nu cunosc exact conţinutul declaraţiei. La ora actuală nu intenţionăm să luăm alte măsuri restrictive, ci intenţionăm să aplicăm legislaţia – hotărârea de guvern privind starea de alertă, ordinele comune, practic, să implementăm măsurile dispuse pentru depăşirea fiecărui prag stabilit”, a spus premierul.
- Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni şi a anunţat organizarea unor alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters. Demisia lui Vucic vine pe un fond de proteste în Serbia Anunţul lui Vučić a venit după un an şi jumătate de proteste anticorupţie, conduse de studenţi, care au cuprins întreaga … - Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro
România produce 4,4 milioane de tone de lapte, dar importă masiv lactate de un miliard de euro. Consiliul Concurenței explică de ce industria nu reușește să valorifice materia primă într-o analiză sectorială. România produce anual aproximativ 4,4 milioane de tone de lapte crud și ocupă locul 10 în Uniunea Europeană după volumul producției. Cu toate … - Alegerile anticipate câștigă teren. PNL, USR și AUR le susțin, PSD și președintele Nicușor Dan le resping, UDMR este indecis
Alegerile anticipate devin scenariul luat în calcul de tot mai multe partide. Conform datelor culese de 60M.RO de la reprezentanți ai celor mai importante cinci partide parlamentare (PSD, AUR, PNL, USR și UDMR), doar formațiunea lui Sorin Grindeanu încearcă să evite acest deznodământ din cauza scăderii din sondaje. PSD este susținut și de această dată … - Soția unui judecător de la Curtea de Apel București, numită magistrat asistent la Înalta Curte
Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan de la Curtea de Apel București, a fost numită magistrat asistent la Înalta Curte de Casație și Justiție, instituție condusă de Lia Savonea, în urma unui concurs. Fosta avocată Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan, șeful Secției a II-a penală a Curții de Apel București, a ajuns … - Dosarul Murfatlar, în care statul a pierdut 47 de milioane de euro. După doi ani și jumătate, procesul a avut singur termen pe fond la Tribunalul Buzău. Al doilea e dat în septembrie
Companiile din rețeaua Murfatlar care au acumulat datorii fiscale de sute de milioane de lei își desfășurau activitatea sau aveau sediul în incinta fostei distilerii Euroavipo din Poșta Câlnău, județul Buzău. Unul dintre cele mai mari dosare de evaziune fiscală din ultimul deceniu, în care DNA acuză producători de băuturi alcoolice, oameni de afaceri și …




