Epidemia poate fi adusă sub control în maximum două luni, cu o condiție (expert american)

Robert Redfield, directorul Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA, spune că „cele mai puternice arme pe care le avem” în lupta împotriva noului coronavirus sunt folosirea măștilor de protecție, spălarea mâinilor și păstrarea „cu inteligență” a distanțării fizice.
„Dacă noi toți am face astea cu rigurozitate, am putea cu adevărat să aducem epidemia sub control”, a declarat marți Redfield, citat de ABC News.
Cazurile de coronavirus au explodat în ultima perioadă și în Statele Unite, ca și în alte țări. Mai mult de 3,4 milioane de americani au fost diagnosticați cu COVID-19 și peste 136.000 dintre ei au murit.
Virusologul Robert Redfield crede că un element-cheie în controlarea pandemiei este folosirea măștilor. „Chiar cred că dacă toți americanii ar începe să poarte măști de-acum și dacă ar face asta cu seriozitate, în următoarele șase-opt săptămâni am putea avea această epidemie sub control”, a declarat Redfield. Directorul CDC a subliniat că folosirea măștii „nu este o chestiune politică, ci este o chestiune de sănătate publică” și a cerut tuturor americanilor să dea dovadă de „responsabilitate”.
Declarațiile sale au venit după ce însuși președintele Donald Trump a apărut pentru prima purtând dată mască în public, iar oficialul a avut grijă să menționeze acest aspect: „Sunt bucuros că i-am văzut pe președinte și vicepreședinte purtând mască. Avem nevoie ca ei să dea un exemplu”, a spus Redfield.
Pe de altă parte, directorul CDC spune că este îngrijorat de venirea toamnei și a iernii, când va începe și sezonul gripal. „Cred că toamna lui 2020 și iarna 2021 vor fi probabil una dintre cele mai dificile perioade pentru sănătatea publică din America din cauză că vom avea și COVID, și gripă”, a declarat directorul CDC. Tocmai de aceea, pentru că vor lovi doi agenți patogeni în același timp, este importantă vaccinarea antigripală, a arătat expertul.
Sursa: www.digi24.ro
- SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului
Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului, au dezvăluit surse din interorul partidului AUR pentru 60MMEDIAGROUP.RO. Conform informațiilor noastre, Cabinetul propus de Adrian Veștea va trece de votul Plenului reunit al Parlamentului. SURSE AUR: Guvernul Adrian Veștea va trece de votul Parlamentului Înainte de startul ședinței de plen, surse din AUR ne-au declarat că … - Sibiul este sub ape în urma furtunilor devastatoare. Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate
Orașul Sibiu este la propriu sub ape, în urma frutunii devastatoare de luni după-amiază. Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe zone ale municipiului, iar pompierii au fost solicitați să intervină în zeci de locații pentru evacuarea apei. Printre instituțiile afectate se numără sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) … - Adrian Veștea anunță după convocarea la George Simion că a promis AUR să introducă măsurile cerute în programul de guvernare
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni la ieșirea din sediul AUR că a promis AUR să introducă măsurile cerute de partidul în programul de guvernare. Veștea fusese convocat de George Simion la negocieri la sediul AUR pentru voturile necesare ca guvernul său să treacă. ”Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. … - Marian Neacșu (PSD) vrea coaliție cu AUR: Trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală
Marian Neacșu (PSD), propus ministru de Interne și vicepremier în guvernul Veștea, a declarat că e de acord cu negocierea lui Adrian Veștea cu AUR și a spus că ”trebuie să avem un guvern cu susținere parlamentară reală”. ”E corect că dl Veștea discută cu AUR. E decizia lui și o respect”, a mai spus … - Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, …




