Epidemia poate fi adusă sub control în maximum două luni, cu o condiție (expert american)

Robert Redfield, directorul Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA, spune că „cele mai puternice arme pe care le avem” în lupta împotriva noului coronavirus sunt folosirea măștilor de protecție, spălarea mâinilor și păstrarea „cu inteligență” a distanțării fizice.
„Dacă noi toți am face astea cu rigurozitate, am putea cu adevărat să aducem epidemia sub control”, a declarat marți Redfield, citat de ABC News.
Cazurile de coronavirus au explodat în ultima perioadă și în Statele Unite, ca și în alte țări. Mai mult de 3,4 milioane de americani au fost diagnosticați cu COVID-19 și peste 136.000 dintre ei au murit.
Virusologul Robert Redfield crede că un element-cheie în controlarea pandemiei este folosirea măștilor. „Chiar cred că dacă toți americanii ar începe să poarte măști de-acum și dacă ar face asta cu seriozitate, în următoarele șase-opt săptămâni am putea avea această epidemie sub control”, a declarat Redfield. Directorul CDC a subliniat că folosirea măștii „nu este o chestiune politică, ci este o chestiune de sănătate publică” și a cerut tuturor americanilor să dea dovadă de „responsabilitate”.
Declarațiile sale au venit după ce însuși președintele Donald Trump a apărut pentru prima purtând dată mască în public, iar oficialul a avut grijă să menționeze acest aspect: „Sunt bucuros că i-am văzut pe președinte și vicepreședinte purtând mască. Avem nevoie ca ei să dea un exemplu”, a spus Redfield.
Pe de altă parte, directorul CDC spune că este îngrijorat de venirea toamnei și a iernii, când va începe și sezonul gripal. „Cred că toamna lui 2020 și iarna 2021 vor fi probabil una dintre cele mai dificile perioade pentru sănătatea publică din America din cauză că vom avea și COVID, și gripă”, a declarat directorul CDC. Tocmai de aceea, pentru că vor lovi doi agenți patogeni în același timp, este importantă vaccinarea antigripală, a arătat expertul.
Sursa: www.digi24.ro
- Președintele Serbiei își anunță demisia și convoacă alegeri anticipate
Preşedintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona în câteva săptămâni şi a anunţat organizarea unor alegeri prezidenţiale şi parlamentare anticipate, relatează Reuters. Demisia lui Vucic vine pe un fond de proteste în Serbia Anunţul lui Vučić a venit după un an şi jumătate de proteste anticorupţie, conduse de studenţi, care au cuprins întreaga … - Dezastru în zootehnie! Laptele importat ajunge mai ușor la procesare, cel din fermele mici se pierde. Deficit comercial: 700 de milioane de euro
România produce 4,4 milioane de tone de lapte, dar importă masiv lactate de un miliard de euro. Consiliul Concurenței explică de ce industria nu reușește să valorifice materia primă într-o analiză sectorială. România produce anual aproximativ 4,4 milioane de tone de lapte crud și ocupă locul 10 în Uniunea Europeană după volumul producției. Cu toate … - Alegerile anticipate câștigă teren. PNL, USR și AUR le susțin, PSD și președintele Nicușor Dan le resping, UDMR este indecis
Alegerile anticipate devin scenariul luat în calcul de tot mai multe partide. Conform datelor culese de 60M.RO de la reprezentanți ai celor mai importante cinci partide parlamentare (PSD, AUR, PNL, USR și UDMR), doar formațiunea lui Sorin Grindeanu încearcă să evite acest deznodământ din cauza scăderii din sondaje. PSD este susținut și de această dată … - Soția unui judecător de la Curtea de Apel București, numită magistrat asistent la Înalta Curte
Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan de la Curtea de Apel București, a fost numită magistrat asistent la Înalta Curte de Casație și Justiție, instituție condusă de Lia Savonea, în urma unui concurs. Fosta avocată Giulia Dumitrița Bălan, soția judecătorului Cristian Bălan, șeful Secției a II-a penală a Curții de Apel București, a ajuns … - Dosarul Murfatlar, în care statul a pierdut 47 de milioane de euro. După doi ani și jumătate, procesul a avut singur termen pe fond la Tribunalul Buzău. Al doilea e dat în septembrie
Companiile din rețeaua Murfatlar care au acumulat datorii fiscale de sute de milioane de lei își desfășurau activitatea sau aveau sediul în incinta fostei distilerii Euroavipo din Poșta Câlnău, județul Buzău. Unul dintre cele mai mari dosare de evaziune fiscală din ultimul deceniu, în care DNA acuză producători de băuturi alcoolice, oameni de afaceri și …




