Robotul spațial rusesc FEDOR nu mai are voie să posteze pe Twitter după ce a pârât doi cosmonauți că s-au îmbătat în spațiu

FEDOR, robotul spațial umanoid rusesc a fost retras de pe Twitter după ce a insultat cosmonauții retrași din activitate care au criticat programul spațial al Rusiei pentru că a rămas în spatele celui din SUA.
Activitatea lui FEDOR pe rețeaua socială s-a oprit brusc la finele săptămânii trecute, după o ploaie de tweet-uri prin care i-a criticat pe foștii cosmonauți Maxim Surayev și Alexander Samokutyayev, ambii parlamentari în prezent, pentru neprofesionalism și spunând despre ei că sunt „bețivi” și au consumat alcool în spațiu, potrivit The Moscow Times.
„Spre deosebire de Suraev și Samokutyaev, roboții nu au slăbiciuni, nu încalcă interdicția consumului de alcool pe stația orbitală, nu vorbesc prostii”, a scris FEDOR într-unul din ultimele sale tweeturi salvate de utilizatori. „Roboții își îndeplinesc toate sarcinile legate de zbor fără să comenteze”, a mai spus robotul
„Părerea mea despre oameni este proastă”, a adăugat FEDOR.
Surayev a criticat în mod deschis programul spațial al Rusiei, care a fost condus de fostul vicepremier Dmitry Rogozin de la mijlocul anului 2018, pentru a-i cosmetiza imaginea de industrie coruptă.
Mesajele lui Surayev includeau și meme-uri răutăcioase în care era comparat interiorul înghesuit al rachetei rusești Soyuz cu scaunele confortabile ale navei spațiale Crew Dragon a SpaceX. În alte mesaje Rogozin era criticat pentru că își bătea joc de realizările CEO-ului SpaceX, Elon Musk.
Site-ul de știri tehnologice Ars Technica a vorbit despre speculațiile utilizatorilor potrivit cărora Rogozin ar fi deturnat contul lui FEDOR pentru a se răzbuna pe cosmonauți.
Însă Rogozin a respins acuzațiile și a spus că robotul umanoid este capabil să posteze singur pe Twitter. Nu se știe dacă Twitter l-a interzis pe FEDOR sau dacă operatorii robonautului i-au dezactivat contul.
FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) sau Skybot F-850, a fost primul robot umanoid pe care Rusia l-a trimis în spațiu. Înalt de aproximativ 1,80 metri, imită cu atenție mișcările umane, folosește unelte electrice și conduce vehicule. Dezvoltatorii FEDOR l-au retras din activitate în toamna anului 2019, după întoarcerea dintr-o călătorie de 12 zile pe Stația Spațială Internațională.
Sursa: Digi 24
- Probleme pe Autostrada Unirii din cauza escrocilor de la Danlin XXL
Singurul segment nerezolvat de pe A8 a fost contestat din nou. Austriecii de la Strabag acuză constructorul român Danlin XXL că a venit cu prețuri nerealist de mici și termene imposibil de respectat. Tronsonul 2 Târgu Frumos – Lețcani, cu o lungime de 28,6 kilometri, a rămas singurul segment din secțiunea ieșeană a Autostrăzii Unirii … - JAF! Suma spartă de ministrul Darău ca să participe la lansarea candidaturii lui Cioloș
La 9 iunie, ministrul USR al Economiei, Irineu Darău, a anunțat, pe Facebook, că a fost plecat două zile la Dakar, unde a participat la „lansarea candidaturii domnului Dacian Cioloș pentru funcția de Secretar General al Francofoniei – cea mai înaltă poziție instituțională în lumea francofonă”. În acest sens, am contactat Ministerul Economiei pentru a … - Adio cash! Ce planuri are Bruxelles-ul: euro digital din 2029
Parlamentul European a făcut un nou pas în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect aflat în pregătire de mai mulți ani și care urmărește crearea unei forme digitale a monedei euro. Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți … - Ecuador, ca și calificată după ce a întors scorul cu Germania / Pepe a făcut spectacol și Coasta de Fildeș merge în șaisprezecimi
Ecuador – Germania 2-1 și Coracao – Coasta de Fildeș – Curacao 2-0, în ultima etapă a grupei E de la Campionatul Mondial. Germania era deja calificată înaintea rundei. Mai departe merg și Coasta de Fildeș și Ecuador. Germania a terminat pe primul loc al grupei E, cu şase puncte, iar Coasta de Fildeş e a doua, cu … - Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup …




