Știrile 60m.RO
Accesul bicicliştilor în pădure, permis numai pe trasee marcate

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de modificare a Codului Silvic astfel încât potecile şi traseele pentru plimbare, alergare şi biciclete pot fi realizate în păduri numai din pământ, lemn şi pietriş, iar accesul turiștilor în păduri să fie permis doar în zonele amenajate, pe trasee și poteci marcate.
Modificările adoptate de deputați prevăd:
- Accesul public în pădure este permis pe răspunderea celui care intră în pădure numai în zone amenajate, pe trasee și poteci marcate în acest sens, pe drumurile forestiere și în pădurile cu funcții de protecție, predominant sociale
- Accesul public cu bicicleta în pădure este permis numai pe drumurile forestiere, pe potecile și pe traseele amenajate, pe răspunderea celui care intră în pădure
- Accesul public în fondul forestier naţional cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepţia activităţilor sportive, de recreere şi turism organizate, care se pot practica pe drumurile forestiere sau pe trasee special marcate și omologate
- În cazul organizațiilor neguvernamentale accesul în fondul forestier cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este permis doar în urma semnării unui protocol cu administratorul, în cazul fondului forestier proprietate publică a statului sau cu administratorul/proprietarul în cazul fondului forestier proprietate privată.
- Amenajarea în fondul forestier naţional de poteci şi trasee pentru plimbare, alergare şi biciclete se face cu acordul administratorului, pentru fondul forestier proprietate publică a statului sau cu acordul proprietarului pentru fondul forestier, altul decât proprietate publică a statului. În pădurile încadrate în tipul I funcţional, amenajările se pot realiza, numai cu aprobarea administratorului ariei naturale protejate.
- Potecile şi traseele pentru plimbare, alergare şi biciclete pot fi realizate numai din pământ, lemn şi pietriş. Realizarea acestora nu face obiectul scoaterii definitive/ocupărilor temporare din fondul forestier naţional, nu necesită autorizaţie de construcţie şi este permisă numai în situaţia în care nu implică tăieri de arbori, defrişări
- Probleme pe Autostrada Unirii din cauza escrocilor de la Danlin XXL
Singurul segment nerezolvat de pe A8 a fost contestat din nou. Austriecii de la Strabag acuză constructorul român Danlin XXL că a venit cu prețuri nerealist de mici și termene imposibil de respectat. Tronsonul 2 Târgu Frumos – Lețcani, cu o lungime de 28,6 kilometri, a rămas singurul segment din secțiunea ieșeană a Autostrăzii Unirii … - JAF! Suma spartă de ministrul Darău ca să participe la lansarea candidaturii lui Cioloș
La 9 iunie, ministrul USR al Economiei, Irineu Darău, a anunțat, pe Facebook, că a fost plecat două zile la Dakar, unde a participat la „lansarea candidaturii domnului Dacian Cioloș pentru funcția de Secretar General al Francofoniei – cea mai înaltă poziție instituțională în lumea francofonă”. În acest sens, am contactat Ministerul Economiei pentru a … - Adio cash! Ce planuri are Bruxelles-ul: euro digital din 2029
Parlamentul European a făcut un nou pas în procesul legislativ privind introducerea euro digital, un proiect aflat în pregătire de mai mulți ani și care urmărește crearea unei forme digitale a monedei euro. Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți … - Ecuador, ca și calificată după ce a întors scorul cu Germania / Pepe a făcut spectacol și Coasta de Fildeș merge în șaisprezecimi
Ecuador – Germania 2-1 și Coracao – Coasta de Fildeș – Curacao 2-0, în ultima etapă a grupei E de la Campionatul Mondial. Germania era deja calificată înaintea rundei. Mai departe merg și Coasta de Fildeș și Ecuador. Germania a terminat pe primul loc al grupei E, cu şase puncte, iar Coasta de Fildeş e a doua, cu … - Operațiunea „Cireșe”. Zilieri români ținuți cu forța la muncă într-o fermă din Spania
Un caz grav de exploatare a muncitorilor români a ieșit la iveală în Spania, după ce mai mulți zilieri au ajuns să presteze muncă forțată, în condiții greu de descris, aproape în fiecare zi a săptămânii, chiar și 10 ore pe zi. Potrivit unui comunicat al Poliției Naționale din Spania, autoritățile au destructurat un grup …




