UE şi Marea Britanie nu au înregistrat progrese majore în negocierile post-Brexit

Uniunea Europeană şi Marea Britanie au anunţat vineri după-amiază că nu au înregistrat progrese majore în noua sesiune de negocieri pe tema relaţiilor post-Brexit, informează agenţia de presă Reuters.
„Săptămâna aceasta nu au fost progrese semnificative. Nu putem merge la infinit în acest fel”, a declarat Michel Barnier, negociatorul UE pe tema Brexit.
Oficialul UE a subliniat că există în continuare disensiuni pe tema garanţiilor privind competiţia corectă, gestionarea noii relaţii bilaterale şi drepturile de pescuit. S-au înregistrat unele progrese în problema garanţiilor în materie de respectare a drepturilor omului, dar nu s-a ajuns încă la niciun acord nici în această problemă, a explicat Barnier.
Marea Britanie a avut un mesaj asemănător. „Progresele rămân limitate, dar discuţiile au avut un ton pozitiv. Negocierile vor continua şi menţinem angajamentul de a ajunge la un rezultat pozitiv”, a declarat David Frost, negociatorul Guvernului britanic pe tema Brexit.
Marea Britanie s-a retras din Uniunea Europeană pe 1 februarie. În perioada de tranziţie post-Brexit, care durează până pe 31 decembrie 2020, Marea Britanie va continua să aplice reglementările Uniunii Europene. Premierul Boris Johnson speră că va finaliza până pe 31 decembrie 2020 negocierile privind viitoarele relaţii bilaterale. Liderii UE i-au transmis în mod repetat că timpul este foarte scurt. Bruxellesul a avertizat Guvernul de la Londra că va trebui să respecte standardele sociale, de muncă şi de protecţie a mediului pentru a obţine un acord de liber-schimb cu Uniunea Europeană.
Downing Street susţine că vrea condiţii similare cu cele acordate de Uniunea Europeană Canadei, Coreei de Sud şi Japoniei, dar oficiali UE au atras atenţia că situaţia este diferită la nivelul standardelor, în contextul proximităţii geografice dintre Uniunea Europeană şi Marea Britanie.
Sursa: www.mediafax.ro
- Concedieri voluntare la Dacia, din martie: până la 50.000 de euro pentru cei care pleacă
Strategia de resurse umane a companiei Automobile Dacia SA, care are în vedere reducerea personalului în acest an, ca urmare a unei posibile diminuări a producției de autovehicule, se bazează în special pe campanii de plecări voluntare, prin care persoanele care doresc încetarea contractului de muncă pot fi bonificate cu sume importante, în funcție de … - Trei sferturi dintre profesorii care au răspuns la chestionarul sindicatelor „Spiru Haret” sunt dispuși să participe la grevă. „O stare de nemulțumire fără precedent”
Peste 74% dintre profesorii care au răspuns la chestionarul FSE Spiru Haret sunt dispuși să participe la grevă, potrivit rezultatelor chestionarului derulat de Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” în perioada 14 – 31 ianuarie. Potrivit documentului, peste 17.000 de angajați din învățământ au răspuns la chestionar. „Chestionarul a fost anonim (răspunsurile fiind analizate exclusiv … - Hubert Thuma, baronul PNL cu PSD în suflet
În județul Ilfov, democrația a fost suspendată și înlocuită cu o „pace mafiotă”. Hubert Thuma (PNL) și Florentin Pandele (PSD) au pus bazele unui cartel politic transpartinic care controlează tot ce mișcă: de la numiri în funcții cheie și bani publici, până la cele mai valoroase terenuri din jurul Capitalei. În timp ce la televizor … - Ciucu „Pinocchio” și marele jaf de la STB: Cum vrea PNL să acopere falimentul provocat de sinecurile partidului cu banii bucureștenilor
De ani de zile, Societatea de Transport București (STB) a fost transformată într-o vacă de muls pentru clientela de partid a PNL. Astăzi, când compania este în pragul colapsului financiar, liderii liberali, în frunte cu Ciprian Ciucu, încearcă o manevră demnă de povestea lui Pinocchio: aruncă vina în eter și prezintă nota de plată cetățenilor. … - PSD și PNL, înțelegere pe termen lung. Bolojan, piesă de tranzit până în 2027
În spatele discursurilor publice și al certurilor de fațadă, PSD și PNL par să fi bătut palma pe un aranjament clar: Ilie Bolojan este soluția de avarie, omul de tranziție, cel care ține locul cald până în 2027. După aceea, rotația revine „natural” la PSD. Exact același scenariu, aceeași piesă prost jucată, doar actorii se …