Pentru a salva un gheţar din Italia, o echipă îl „îmbracă” în prelate reflectorizante imense

În fiecare vară, gheţarul Presena din nordul Italiei este protejat de soare cu prelate reflectorizante imense. Gheţarul a pierdut mai mult de o treime din volumul său din 1993, iar măsura este vitală pentru salvarea sa, anunță MEDIAFAX.
„Această zonă se micşorează continuu, aşa că o acoperim cât mai mult posibil”, explică Davide Panizza, 34 de ani, care conduce compania Carosello-Tonale care face lucrările.
De la acoperirea a aproximativ 30.000 de metri pătraţi în 2008, când a început proiectul, echipa sa acoperă acum peste 100.000 de metri.
Elemente ce se pun sunt „prelate geotextile care reflectă lumina soarelui, menţinând o temperatură mai mică decât cea externă şi astfel păstrând cât mai multă zăpadă”, a spus el pentru AFP.
Gheţarul este situat la graniţa dintre regiunile Lombardia şi Trentino Alto Adige, iar zona acoperită este la o altitudine de 2700-3000 de metri.
Bucăţile de prelată fabricate în Austria costată până la 400 de euro fiecare şi echipa are nevoie de până la şase săptămâni pentru a le instala – şi încă şase săptămâni pentru a le elimina înainte ca iarna să revină.
Sursa: www.mediafax.ro
- DGA a provocat un seism în Poliția Rutieră: Agent ridicat din trafic pentru mită, în flagrant. Descinderi la domiciliu și la sediul Poliției
Un scandal de proporții zguduie Poliția Rutieră Arad. Un agent aflat în misiune a fost ridicat direct din trafic și reținut de ofițerii Direcției Generale Anticorupție (DGA), într-un flagrant de luare de mită, potrivit informațiilor obținute din surse judiciare. Intervenția a avut loc în plină zi, pe o arteră intens circulată din municipiu, iar momentul … - Savonea şi şefa CSM, Elena Costache, au primit Premiul „Secera și ciocanul”
Consiliul de conducere al Societății Timișoara a stabilit tradiţionalele premii pentru anul 2025. Printre laureaţi se numără Victor Rebengiuc, Raluca Moroșanu, Tudor Chirilă şi Dan Perjovschi. Totodată Lia Savonea şi şefa CSM, Elena Costache, au primit Premiul „Secera și ciocanul”, anunță Opinia Timișoarei. Premiile Societății Timișoara pe anul 2025: Premiul „Speranța”: Victor Rebengiuc și Raluca … - ‘Cine nu muncește nu merită să trăiască’ – Primarul PNL din Clejna dă înapoi după declarația controversată: ‘Aceasta a fost ideea mea’
Primarul PNL din Cleja, județul Bacău, Petru Iștoc, a revenit luni asupra declarației controversate făcute duminică, când afirmase că „cine nu muncește nu merită să trăiască”. Edilul a precizat, în direct la Antena 3 CNN, că a fost vorba despre o formulare neinspirată și că mesajul corect ar fi fost „cine nu muncește nu mănâncă”. „Dacă … - România recunoaște oficial femicidul – legea care pune nume crimei: Pedepse mai dure și detenție pe viață
Senatul României a adoptat luni, cu o largă majoritate, proiectul de lege privind prevenirea și combaterea femicidului și a violențelor care îl preced, un act normativ considerat de inițiatori și de organizațiile civice drept cea mai importantă reformă legislativă din ultimii ani în domeniul protecției femeilor. Proiectul a fost votat cu 97 de voturi „pentru”, un … - Legătura puternică și neștiută dintre Epstein și Putin, dezvăluită de FBI: Marele ajutor pe care i-l oferea liderului rus
Documentele recent făcute publice de Departamentul de Justiție al SUA arată că Jeffrey Epstein, finanțatorul american decedat, a fost descris ca „manager de averi” pentru președintele rus Vladimir Putin. Fișierele, publicate vineri, includ și scrisori în care Epstein a discutat repetat posibilitatea de a se întâlni cu Putin, deși nu este clar dacă o astfel …