Înălbitorul este vândut ca „leac miraculos” pe Amazon. Americanii au înregistrat 16.000 de cazuri de otrăvire de la începutul pandemiei

- Amazon a declarat că „vânzătorii terți încă găsesc metode de a aduce produse periculoase pe site”
- Consumatorii de înălbitor susțin că au băut substanța în ciuda avertizărilor și că le este mai bine
- Au fost înregistrate 16.000 de cazuri de otrăvire cu dioxid de clor
În multitudinea de produse vândute pe Amazon se regăsește și înălbitorul industrial, dar care este vândut acum pentru alte scopuri decât cele pentru care este fabricat. The Guardian relatează că mii de oameni au achiziționat înăblitorul prezentat ca leac miraculos pentru Covid-19, în ciuda avertizărilor din partea specialiștilor.
Produsele sunt vândute de persoane terțe, nu direct de Amazon, iar platforma americană spune că face eforturi pentru a le elimina.
CD Kit și NatriChlor sunt tipurile de soluții pe baza de clor care se regăsesc la vânzare, pe a căror etichetă scrie “nu sunt comercializate pentru uz intern”.
Totuși, comentariile clienților la aceste produse au explodat. Apar tot mai multe persoane care susțin că soluția pe baza de clor i-a ajutat impotriva Covid-19.
De exemplu, un cumpărător a scris că el și familia lui au început să-și administreze înălbitor imediat după ce pandemia de coronavirus a lovit Statele Unite. ”Mulți oameni încă nu cred, dar eu sunt sigur că ne-a ajutat mult”, a comentat bărbatul.
Autoritățile americane au înregistrat peste 16.000 de cazuri de otrăvire cu dioxid de clor. Dintre acestea, 2.500 de cazuri sunt copii sub 12 ani. Mulți dintre aceștia au suferit reacții adverse grave.
Alte decese ale oamenilor care au băut înălbitor ca leac miraculor au fost anunțate în America de Sud, inclusiv în Argentina, unde un copil 5 ani a murit în august, fiindu-i administrat dioxid de clor ca remediu la coronavirus.
- Nicușor Dan spune, din Polonia: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului”
Președintele Nicușor Dan a afirmat, într-o conferință de presă susținută în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară, că speră ca un nou guvern să fie instalat până marți, înainte de intrarea Parlamentului în vacanță el afirmând că se așteaptă ca partidele … - Bulgaria alungă avioanele militare americane pentru că SUA nu ridică vizele pentru bulgari
Toate avioanele cisternă americane vor părăsi Aeroportul „Vasil Levski” din Sofia până la sfârșitul lunii, a anunțat premierul Rumen Radev. Aceasta înseamnă că aeronavele militare trebuie mutate în următoarele șase zile, transmite agenția Sega, citată de Rador. Rămânerea în Bulgaria a avioanelor militare americane a fost condiționată de ridicarea vizelor americane pentru cetățenii bulgari, dar … - S-a rupt lanțul de iubire dintre George Simion și Anca Alexandrescu / S-au supărat și fanii moderatoarei: „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”/ „Eu vă zic marș”
După ce a criticat decizia AUR de a nu vota Guvernul Veștea și a susținut că partidul lui George Simion a ratat o oportunitate politică majoră, Anca Alexandrescu s-a trezit atacată chiar de propriii admiratori. Le-a răspuns într-un editorial înaintea emisiunii ei de miercuri seara: „Eu vă zic marș”. „Ieri, globaliștii neomarxiști soroșiști au ieșit … - Tinerii României, prinși între sărăcie, abandon școlar și plecarea din țară
Apar date îngrijorătoare despre situația tinerilor din România. Țara noastră ocupă primul loc în Uniunea Europeană la sărăcie extremă în rândul persoanelor cu vârste între 15 și 29 de ani. 15% dintre tinerii români trăiesc cu lipsuri materiale severe. Asta înseamnă că nu își permit lucruri considerate de bază pentru un trai decent. Procentul este … - Marius Lulea anunță revoluție în stradă în România: Va fi un fenomen imprevizibil, de tip Lebăda Neagră
Marius Lulea, liderul fondator al AUR, spune că în curând în România va avea loc o revoluție a tinerilor. Va fi un fenomen imprevizibil. Lulea compară evenimentele care vor avea loc cu victoria lui Călin Georgescu. „Revoluțiile se fac de TINERI! România nu este de vânzare! „În România, nu sărăcia sau corupția vor scoate oamenii …




