România a cerut UE 10 milioane de doze dintr-un viitor vaccin anti-COVID-19

Ministrul Sănătății a anunțat sâmbătă că a cerut oficialilor Uniunii Europene 10 milioane de vaccinuri anti Covid 19, în momentul în care vaccinul va intra pe piață, scrie HotNews.
Aflat într-o vizită la Iași, ministrul Nelu Tătaru a spus că România poate avea acces la acest vaccin printr-un mecanism de cooperare pus la punct de Comisia Europeană.
În această săptămână, Comisia Europeană a anunțat că a încheiat discuțiile preliminare cu o companie farmaceutică pentru achiziționarea unui potențial vaccin împotriva COVID-19. Contractul avut în vedere cu Sanofi-GSK ar oferi posibilitatea ca toate statele membre ale UE să achiziționeze vaccinul.
Odată ce un vaccin s-a dovedit a fi sigur și eficace împotriva COVID-19, Comisia ar dispune de un cadru contractual pentru achiziționarea a 300 de milioane de doze, în numele tuturor statelor membre ale UE.
În plus, Comisia spune că va continua discuțiile și cu alți producători de vaccinuri.
La ora actuală, în lume, sunt peste 100 de variante de vaccin în lucru, dintre care peste 20 au intrat în faze avansate de testare.
Sursa: www.euractiv.ro
- Demeter Andras a demisionat din funcția de ministru al Culturii: „Un gest necesar”
Demeter Andras a anunțat, luni, că a demisionat din funcția de ministru al Culturii, precizând că era „un gest necesar”. „Niciodată nu m-am lipit/agățat de scaun. Când am simțit că este mai corect am renunțat la mandatul de director de teatru, de președinte al radioului și procedez astfel și acum, cand imi depun mandatul de … - Administrația Prezidențială a semnat un contract de ”consultanță strategică” și asistență în relațiile cu SUA, în valoare de maximum 565.000 de dolari pe lună
Administrația Prezidențială a anunțat luni că a încheiat un contract de consultanță strategică și asistență în relațiile cu Guvernul și Congresul SUA, ce vizează printre altele creșterea capacității de apărare și de descurajare a României, atragerea de investiții cu impact semnificativ, integrarea în structuri internaționale importante, libera circulație a cetățenilor, combaterea traficului de persoane și … - Se schimbă judecătorii! Primarul infractor Cristian Radu va fi judecat de prietenul său, fostul președinte al Judecătoriei Mangalia
Răsturnare de situație în dosarul în care Cristian Radu, primarul suspendat din Mangalia, este suspectat de luare de mită, în formă continuată (două infracțiuni), spălare a banilor în formă continuată și instigare la folosirea, cu rea-credință, a bunurilor sau creditului de care se bucură societatea, într-un scop contrar intereselor acesteia (două infracțiuni). Începând de azi, … - Start la înscrierile pentru creșă și grădiniță. Ce trebuie să știe părinții
Pentru părinții care au copii de vârstă antepreșcolară sau preșcolară începe una dintre cele mai importante perioade dinaintea noului an școlar: înscrierea la creșă și grădiniță. Locurile disponibile vor fi ocupate treptat, în mai multe etape, iar cererile se vor depune în funcție de opțiunile familiilor și de calendarul stabilit de Ministerul Educației. Înscrierile pentru … - O judecătoare cunoscută susține că ministrul Dragoș Pîslaru ar fi cerut să fie sunat înainte ca magistrații să dea o soluție împotriva statului
Judecătoarea Mădălina Afrăsinie a făcut acuzații grave la adresa ministrului Dragoș Pîslaru în cadrul unei emisiuni. Acesta le-ar fi transmis magistraților să-l informeze înainte de a pronunțarea hotărâri împotriva statului pe vremea în care Dacian Cioloș era premier. Judecătoarea Mădălina Afrăsinie de la Tribunalul București spune că ceea ce a făcut ministrul este o imixtiune directă a politicului în …




