Erdogan: Turcia va lua ceea ce îi revine de drept în Marea Neagră, Marea Egee şi Marea Mediterană

Președintele turc, Recep Erdogan, a spus că țara sa „nu va face nicio concesie” în conflictul privind resursele de gaze naturale din Mediterana de Est și că „va lua ceea ce îi revine de drept în Marea Neagră, Marea Egee şi Marea Mediterană”. Liderul de la Ankara a transmis Greciei „să se abțină de la a comite vreo eroare care să ducă la ruinarea sa”.
Turcia va lua ceea ce îi revine de drept în Marea Neagră, Marea Egee și Marea Mediterană (…) Nu vom face absolut nicio concesie în legătură cu ceea ce ne aparține. Suntem hotărâți să facem tot ce este necesar pe planurile politic, economic și militar”, a spus Erdogan într-un discurs în cadrul unei ceremonii pentru comemorarea Bătăliei de la Manzikert din 1071, care a marcat primul episod din prăbușirea Imperiului Roman de Răsărit în fața invadatorilor turci.
Declarațiile vin pe fondul unui conflict de săptămâni între Turcia și Grecia în Mediterana de Est, din cauza unor rezerve de gaz pe care ambele țări vor să le exploateze. În 10 august, Turcia a trimis o navă de cercetare seismică cu escortă militară într-o zonă pe care o revendică și Grecia fapt ce a stârnit furia guvernului de la Atena.
„Îi invităm pe interlocutorii noștri (…) să se abțină de la orice eroare care ar deschide calea ruinării lor”, a spus președintele turc, referindu-se la Grecia.
„Turcia nu mai este o ţară ale cărei răbdare, determinare, mijloace şi curaj să mai poată fi testate (…) Cei care vor să ni se opună şi care sunt pregătiţi să plătească preţul, să o facă. Dacă nu, să se dea din calea noastră”, a adăugat el.
Grecia și Turcia două țări cu o istorie de rivalitate, dar acum membre ale NATO, au desfășurat amândouă exerciții militare în zona disputată, zilele trecute. Ministrul de externe german Heiko Maas s-a deplasat marţi la Atena pentru a ajuta la detensionarea disputei teritoriale dintre cele două țări. De asemenea, Grecia, Franţa, Italia şi Cipru urmează să efectueze un exerciţiu militar comun de miercuri până vineri în estul Mediteranei, conforum unui comunicat al ministerului Apărării de la Atena.
Sursa: www.agerpres.ro
- Sorana Cîrstea o învinge pe Aryna Sabalenka, lidera WTA, la Roma
Sorana Cîrstea a câștigat sâmbătă un meci spectaculos la Roma împotriva liderului mondial Aryna Sabalenka și s-a calificat în optimile turneului după o revenire în trei seturi. Jucătoare română, Sorana Cîrstea, a reușit o victorie extraordinară sâmbătă la Mastersul de la Roma, după ce a eliminat-o pe liderul mondial, Aryna Sabalenka, în turul al treilea … - România are nevoie de o lege a agenților străini: ONG-uri precum Declic și Bankwatch subminează economia națională
România trăiește de ani de zile sub dictatura ONG-urilor finanțate din exterior, care se ascund sub eticheta „activism civic” și „protecția mediului”. În realitate, organizații precum Declic și Bankwatch acționează ca agenți ai unor puteri străine, blocând proiecte strategice pentru economie și transformând România într-un stat captiv, dependent de importuri și vulnerabil energetic. Spre exemplu, … - Ambasador italian, arestat după ce ar fi acordat ilegal vize Schengen cetățenilor ruși
Un amplu scandal de corupție zguduie diplomația italiană după ce fostul ambasador al Italiei în Uzbekistan, Piergabriele Papadia de Bottini di Sant’Agnese, a fost arestat de autoritățile italiene într-un dosar privind eliberarea ilegală de vize pentru cetățeni ruși, contra unor sume uriașe de bani, scriu jurnaliștii La Repubblica. Diplomatul în vârstă de 56 de ani … - Marian Vanghelie și fratele său, trimiși în judecată în dosarul Economat 2 cu prejudiciu de aproape 50 de milioane de euro
După mai bine de 4 ani de anchetă, procurorii DNA au finalizat dosarul Economat 2 în care Marian Vanghelie, fratele său, alte 18 persoane și 11 firme sunt acuzate de un prejudiciu de aproape 50 de milioane de euro, potrivit portalului Tribunalului București. Vanghelie este acuzat că, în perioada 2018-2020, pe când era consilier la Sectorul 5, … - Daniel Băluță acuză o „mașină uriașă de propagandă” care „pompează ură” și spune că vocile critice la adresa PNL și USR sunt „puse în shadow ban”
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, preşedinte al PSD Bucureşti, acuză existenţa unei „maşini uriaşe de propagandă” care „pompează ură” împotriva celor care se referă în mod negativ la PNL sau USR, transmite Agerpres. Potrivit acestuia, cei care nu susţin guvernul interimar, intră în „shadow ban” pe reţelele sociale, având vizibilitate restricţionată. „O maşină uriaşă de …




