Educație cu toleranță zero la violență: Fiecare școală va avea un „grup de acțiune anti-bullying”

Fiecare școală trebuie să aibă un „grup de acțiune anti-bullying”, care trebuie să aibă rolul de „prevenire, identificare și soluționare” a acestui tip de comportament între elevi, prin acțiuni fizice, verbale, relaționale și/sau cibernetice.
Grupul de acțiune va avea maximum 10 membri, între care se vor regăsi directorul unității de învățământ, profesorul consilier școlar, trei cadre didactice formate în problematica violenței, inclusiv a violenței psihologice-bullying, doi sau mai mulți reprezentanți ai elevilor, un reprezentant al părinților, reprezentanți ai autorității locale, potrivit normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 221/2019 prin care este prevenit și combătut bullying-ul în spațiile destinate învățământului.
Fiecare unitate de învățământ are obligația de a introduce în Regulamentul de Ordine Interioară (ROI) obiectivul „școală cu toleranță zero la violență”. În plus, pentru a veni în sprijinul cadrelor didactice, în perioada următoare, Ministerul Educației și Cercetării va realiza Ghiduri de bune practici pe cicluri de învățământ, privind modul de interacțiune și de intervenție în situațiile de violență psihologică-bullying, se arată în actul normativ, publicat miercuri în Monitorul Oficial.
Scopul normelor metodologice este să faciliteze crearea unui climat sigur și pozitiv în unitatea de învățământ, bazat pe respectarea persoanei, nediscriminare, motivarea pentru învățare și asigurarea stării de bine a antepreșcolarului/preșcolarului/elevului în unitatea de învățământ, transmite Ministerul Educației.
Instituția precizează că normele metodologice oferă un instrument de lucru pentru profesioniștii care lucrează cu antepreșcolarii/preșcolarii/elevii din sistemul educațional, familiile copiilor, autoritățile responsabile cu protecția copilului împotriva violenței, inclusiv a violenței psihologice-bullying și cu furnizorii de servicii specializate pentru reabilitarea copiilor-victime, martori și/sau copiilor cu un comportament agresiv.
Promovarea activităților de prevenire și combatere a tuturor formelor de bullying și cyberbullying în sistemul educațional preuniversitar este un alt obiectiv urmărit, dublat de identificarea, semnalarea și intervenția, în echipă multidisciplinară, în situațiile de violență psihologică-bullying și cyberbullying.
Implementarea planului anti-bullying, la nivelul fiecărei unități școlare, presupune:
- a) activități de informare și conștientizare asupra fenomenului de bullying pentru personalul școlii, copii și părinți;
- b) măsuri de comunicare și informare internă, la nivelul unității de învățământ, cu privire la procedurile de prevenire, identificare, raportare și intervenție a situațiilor de bullying în spațiul școlar;
- c) proceduri de intervenție în situațiile de violență psihologică-bullying;
- d) responsabilizarea cadrelor didactice în scopul intervenției imediate în cazurile de bullying semnalate sau identificate;
- e) organizarea unor activități, precum concursuri, teatru forum ș.a., în scopul încurajării respectării valorilor și misiunii declarate a școlii, participarea la identificarea, medierea sau raportarea situațiilor de bullying;
- f) atragerea părinților în participarea la dezbateri și sesiuni de informare cu privire la bullying;
- g) activități de măsurare a impactului acțiunilor cuprinse în planul anti-bullying și ale eficienței grupului de acțiun;
- h) orice alt tip de activitate care are scopul de a preveni bullying-ul.
Sursa: www.euroactiv.ro
- Sorin Cîmpeanu, despre negocierile cu AUR: „Dacă contribuie la deblocarea situației, e un partid responsabil”
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a declarat luni seară, după întâlnirea de la sediul AUR, că discuția a fost una „constructivă” și că nu s-a discutat despre funcții. Sorin Cîmpeanu a fost alături de Veștea la sediul AUR Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, … - Surse: George Simion a luat sacoșele pentru a vota guvernul Veștea! Scandal monstru în partidul AUR
Partidul AUR traversează una dintre cele mai grave crize interne din istoria sa, după ce au apărut informații explozive conform cărora liderul George Simion ar fi acceptat „sacoșele” — expresie consacrată în politica românească pentru mita politică — în schimbul votului favorabil acordat Guvernului Veștea. Conform surselor din interiorul partidului, George Simion ar fi negociat … - Tensiuni în AUR înaintea votului pentru Guvernul Veștea? Peiu a turbat după decizia lui Giordano: Se visa ministru!
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat luni că s-ar retrage din funcțiile politice dacă liderul formațiunii, George Simion, i-ar cere să voteze pentru învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care Adrian Veștea poartă negocieri cu AUR pentru a obține sprijinul necesar trecerii Cabinetului prin Parlament. Petrișor Peiu: „Mă … - S-a bătut palma între George Simion și Adrian Veștea! Giordano e fericit
La sediul AUR a avut loc o întâlnire extrem de importantă între premierul desemnat Adrian Veștea și liderul AUR, George Simion. La final, nici unul dintre cei doi lideri nu a dat un răspuns tranșant privitor la o eventuală înțelegere, dar asta pentru că s-a făcut o înțelegere politică mai complicată. Unii parlamentari de la AUR vor vota … - Directorul Fabricii de Arme Cugir și-a dat demisia. Decizia vine după valul de greve ale angajaților
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, și-a dat demisia din funcție, în contextul tensiunilor din cadrul companiei și al protestelor repetate ale angajaților din ultimele luni. Informația a fost confirmată chiar de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu jurnaliștii de la Ziarul Unirea. „Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă …




