Comunicat. Liberalii acuzați de fraudă în Vrancea

Într-un comunicat remis redacției PSD, acuză PNL că ar fi realizat deja o fraudă electorală în comuna Măicănești din Vrancea. Se pare că o ștampilă a fost deja utilizată:
„⚠️ALERTĂ !
⚠️ Prefectul de Vrancea, suspect de fraudă electorală!
Ștampilele cu mențiunea votat predate de Prefectura Vrancea la o secție de votare din comuna Maicanesti au tuș pe ele și există suspiciunea gravă că au fost folosite pe buletine de vot, în favoarea PNL. Incidentul a fost semnalat la Poliție, prin apel la 112.❗❗❗
Organizaţia PSD Vrancea a făcut sesizare la BEC Vrancea privind manipularea frauduloasă a ștampilelor cu mențiunea votat distribuite către secțiile de votare de Prefectură, care conform legii are obligația sa gestioneze distribuirea materialelor necesare votării în toate secțiile de votare.
Într-o secție din circumscripția Măicănești, la momentul desigilării plicurilor cu ștampile în vederea numărării acestora de către președintele secției de votare, s-a constatat ca ștampilele fuseseră utilizate având urma de tuș.
Având în vedere că ștampilele cu mențiunea votat au fost sigilate la Prefectură și buletinele de vot sunt în directa coordonare a reprezentantului PNL în BEJ, care are și calitatea de director de cancelarie al prefectului, exista suspiciunea rezonabilă ca aceste ștampile au fost utilizate în mod fraudulos în vederea deturnării rezultatului alegerilor în favoarea PNL.
Solicităm ca pana la deschiderea secțiilor de votare din Măicănești să se clarifice motivele pentru care ștampilele cu mențiunea votat aveau imprimat tuș și în ce scop au fost utilizate acestea înainte de sigilarea lor în plicuri.”
Biroul de presă al PSD Vrancea
- Sfidare de la vârful primăriei: Ciprian Ciucu amenință procurorii DNA și se apără halucinant:”Mita nu se vede în stilul meu de viață!”
Tupeu uriaș din partea lui Ciprian Ciucu! Primarul Capitalei recurge la amenințări la adresa procurorilor care au extins ancheta din dosarul șpăgii! Acesta își motivează delirul prin faptul că mita nu se reflectă în stilul său de viață. Atacurile lui Ciprian Ciucu vin chiar în timp ce ancheta se complică tot mai mult, iar la DNA au fost chemați inclusiv administratorul unui cazino și mai mulți funcționari ai Primăriei Sector 6. Ciucu neagă acuzațiile care i se aduc și, dimpotrivă, se laudă că ar fi contribuit la destructurarea unor rețele de corupție. Ciprian Ciucu: Păi unde e mita aia? Nu trebuie … - Avertismentul de la Bruxelles care l-a redus la tăcere pe Bolojan: De ce a oprit premierul demis războiul cu Justiția
Ilie Bolojan și-a temperat discursul după decizia Tribunalului București care a suspendat provizoriu hotărârile Congresului Extraordinar al PNL din 21 iunie, în contextul presiunii politice și instituționale generate de criticile la adresa justiției, au declarat surse politice. Potrivit acestora, fostul premier ar fi fost avertizat direct, inclusiv pe filieră europeană, că escaladarea atacurilor împotriva instanțelor riscă să provoace un prejudiciu major de imagine pentru PNL și pentru România, în condițiile în care situația independenței justiției din România a intrat în atenția Comisiei LIBE din Parlamentul European. Sursele citate susțin că Bolojan ar fi primit semnale clare de la Bruxelles că o confruntare … - Fost ambasador SUA, Adrian Zuckerman, critică dur proiectul de la Doiceşti şi deciziile Nuclearelectrica: „Risc de securitate naţională”
Adrian Zuckerman, fost ambasador SUA şi preşedinte Alianţa, organizaţie ce reuneşte foştii ambasadori americani din România şi lideri din sectoare strategice – securitate, energie, industrie şi tehnologie – critică dur deciziile luate de Nuclearelectrica în materie de proiecte energetice. Într-o amplă opinie trimisă redacţiei Epoch Times, Zuckerman susţine că Nuclearelectrica a gestionat defectuos proiectele nucleare ale României, ceea ce poate reprezenta un risc de securitate naţională mai ales în complicatul context geopolitic actual. Mai exact, el transmite că, din motive „greu de înţeles”, Nuclearelectrica a tergiversat, începând cu 2021, proiectul reactoarelor de la Cernavodă deşi acesta ar fi asigurat aproximativ 42% … - Regina contractelor cu statul își îmbogățește și familia: Neagu-Cristescu, paznicul de milioane al statului român
Între ianuarie 2025 și martie 2026, firma Akyle Security SRL a încasat peste 300 de milioane de lei din contracte de pază cu instituții publice. Societatea este controlată de Alexandru Vlad Mihai Cristescu, fiul Mihaelei Elena Neagu, numită ”regina contractelor cu statul”. Alături de Cristescu, în acționariat apare și Robert Constantin Ionescu, fost viceprimar al Capitalei. Beneficiarii principali ai contractelor sunt instituții precum Direcția Patrimoniului Imobiliar (122 milioane lei), ADP Sector 2 (46 milioane lei) și companii strategice ca Transelectrica și ROMATSA. Astăzi, 6 martie, Societatea Națională de Radiocomunicații a oferit asocierii Akyle Security și Alfaro Security un contract de … - Cum a jefuit Mihaela Neagu o bază sportivă în valoare de 6 milioane de euro
Cum a ajuns o fostă șefă a clubului sportiv Olimpia, pe care MTS a descoperit că l-a prejudiciat după o afacere de 6 milioane de euro, să fie în primul rând al susținătorilor lui Marcel Ciolacu. În octombrie 2010, o investigație GSP a descoperit un personaj puțin cunoscut în lumea sportului românesc: directoarea Clubului Sportiv Olimpia din București, Mihaela Neagu. Olimpia este o veche bază sportivă, una dintre cele mai pitorești din București, ale cărei terenuri de rugby deschid o luncă amplă și înverzită, o surpriză aerisită în inima cartierului Vitan. Mihaela Neagu a fost numită politic șefă la Olimpia, pe filieră PD-L. …



