Un român a inventat un nou cuvânt, folosit acum în toată lumea

Horace Dediu este un analist româno-american, axat pe telefonia mobilă și, îndeosebi, pe compania Apple. El a inventat termenul de „micromobilitate”, care se referă la categoria de transport cu vehicule mici, scrie Business Magazin.
Potrivit informaţiilor disponibile online, Horace Dediu este un analist româno-american axat pe telefonie mobilă şi, îndeosebi, pe compania Apple, precum şi pe micromobilitate.
Este cunoscut pentru analizele lui referitoare la strategia de business a Apple şi pentru predicţiile referitoare la evoluţia companiei. Ţine şi câteva podcasturi pe temele studiate de el.
Dediu s-a născut în Dumbrăveni, România, şi a studiat în Massachusetts după ce părinţii săi au emigrat în Statele Unite.
A absolvit ingineria computerelor la Tufts University, iar ulterior, un program MBA în administrarea afacerilor de la Universitatea Harvard.
În prezent locuieşte în Helsinki (Finlanda).
Horace Dediu este cel care a inventat termenul de „micromobilitate”, care se referă la categoria de transport cu vehicule mici, uşoare, folosite de obicei cu viteze mai mici de 25 km/oră şi conduse de utilizatori – printre acestea se numără bicicletele – electrice sau nu, scuterele electrice, trotinetele etc.
Termenul a fost folosit pentru prima dată de el într-un discurs din 2017, la un festival tehnologic din Copenhaga – ideea acestuia poate fi asemănată cu microcomputing-ul, în care miniaturizarea modalităţilor de transport pentru călătorii pe distanţe scurte este similară cu miniaturizarea microcomputerelor în scopul folosirii personale.
Potrivit Business Insider, Horace Dediu a lucrat vreme de mai bine de opt ani la Nokia şi este fondatorul platformelor asymco.com şi micromobility.com.
„Acum sunt un analist care lucrează singur încercând să explice multe lucruri, cele mai multe dintre acestea fără succes”, se autodescrie el pe profilul personal de LinkedIn.
Sursa: Digi24
- Corupție la CSM Focșani: Cristi Misăilă vrea capete pentru deciziile pe care le-a aprobat el însuși
Pe 14 mai 2026, după publicarea raportului Curții de Conturi, primarul Cristi Misăilă a emis un comunicat oficial prin care a luat act de demisia directorului CSM Focșani, Nicuță Oprea, și a cerut public demisia contabilei. Comunicatul explică, în patru paragrafe, că „ordonatorul terțiar de credite este răspunzător direct” și că Primăria „a transmis în … - Premierul demis, Ilie Bolojan, o apără pe corupta Oana Gheorghiu în dosarul Schwarz
Un premier demis își folosește ultimele zile la putere pentru a blinda un coleg de guvern acuzat de trafic de influență. Întrebarea legitimă pe care și-o pun tot mai mulți români: unde se termină loialitatea politică și unde începe complicitatea morală? Declarații care ridică semne de întrebare Vineri, într-un interviu acordat HotNews, premierul interimar Ilie … - Procurorii Teodor Niță și Gigi Ștefan, arestați 30 de zile
Procurorii Teodor Niță și Gigi Ștefan au fost arestați, vineri, pentru următoarele 30 de zile, conform deciziei judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ). Decizia nu este definitivă. Ștefan este acuzat de Parchetul General că a primit 170.000 de euro să intervină în dosare penale, iar Niță este acuzat, între altele, că … - Ilie Bolojan a făcut foarte mult rău României prin măsurile de austeritate. Pierderi de miliarde
Măsurile dure de austeritate impuse de Cabinetul Bolojan au generat un efect de bumerang devastator, aruncând România într-o criză profundă. Creșterea bruscă a TVA-ului și modificările impredictibile ale legislației fiscale au paralizat mediul de afaceri, rezultatul fiind unul dezastruos: un exod al investitorilor străini, miliarde de euro pierdute și intrarea oficială a țării în recesiune. … - Echipamentele IT ale RAR, făcute praf de o instalație ieftină de detectare a incendiilor
Dovada vie că economia în sistemul bugetar nu e mereu de bun augur vine chiar de la RAR, acolo unde o instalație ieftină a făcută praf echipamentele IT ale instituției. Aproape 15 milioane de lei a fost paguba adusă Registrului Auto Român în urma montării unei instalaţii ieftine de prevenire a incendiilor, se arată într-un raport …




