Știrile 60m.RO

Boc jubilează: „E bine că Iohannis a demisionat”

Emil Boc, unul dintre foștii susținători ai lui Klaus Iohannis, nu și-a putut ascunde satisfacția după anunțul demisiei acestuia. „E bine că a demisionat”, a declarat primarul Clujului, lăsând să se înțeleagă că, în spatele ușilor închise, liberalii abia așteptau să scape de președinte.

Boc a fost mereu un politician care își adaptează discursul în funcție de cum bate vântul. Cât timp Iohannis era pe cai mari, îi cânta în strună. Acum, când regimul s-a prăbușit, se bucură de plecarea lui, pregătindu-se să schimbe tabăra. Nu e prima oară când Boc se repoziționează cu abilitate – a supraviețuit tuturor cutremurelor politice exact prin astfel de schimbări rapide de atitudine.

În PNL, mulți au gândit ca Boc, dar nu au avut curajul să o spună public. Iohannis devenise o piatră de moară, iar demisia lui este văzută ca o eliberare. Rămâne de văzut cine va fi următoarea victimă, pentru că execuțiile nu s-au terminat.

Cimpoi Adrian

Adrian Cimpoi este jurnalist și redactor în cadrul publicației 60m.ro.Este absolvent al Universității din București și are experiență în presa online și televiziune. În cadrul 60m.ro urmărește în principal subiecte din domeniul politic, administrație publică, actualitate și societate.Domenii editoriale: Politică, administrație, societate, actualitate.Publicație: 60m.ro Grup media: 60M Media GroupContact editorial: [email protected]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button