Atenţionare de călătorie pentru Bulgaria: La graniţă se poate aștepta 72 de ore

Ministerul Afacerilor Externe atenționează românii care intenționează să intre în Bulgaria, dinspre Turcia, prin punctul de trecere a frontierei Lesovo (Bulgaria), că în perioada octombrie – decembrie există riscul formării de coloane mari de autocamioane. Timpii de așteptare pot ajunge la 72 de ore.
MAE a transmis un comunicat prin care recomandă românilor să se informeze din timp cu privire la aceste aspecte, să ia măsurile adecvate în vederea organizării itinerariilor de deplasare, să aibă asigurate resurse de apă, alimente și să respecte cu strictețe indicațiile și măsurile adoptate de autoritățile bulgare.
În Bulgaria, situația de urgență epidemiologică a fost prelungită până la 30 noiembrie 2020.
Cu privire la regimul vamal, românii pot accesa informații suplimentare pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe (Condiții de călătorie în R. Bulgaria, titlul Reglementări vamale) și pe site-ul autorității vamale bulgare – www.customs.bg.
Alte informații cu privire la e-vigneta și sistemul e-TOLL – pe site-ul www.bgtoll.bg, cu privire la situația circulației prin punctele de trecere a frontierei bulgare – pe site-ul www.mvr.bg; cu privire la starea vremii – pe site-ul www.weather.bg; cu privire la starea actuală a drumurilor – pe aplicația gratuită LIMA www.lima.api.bg, pe pagina de internet a Agenției „Infrastructura Rutieră” – www.api.bg și la numărul de telefon 070013020, accesibil în regim non-stop.
Cetățenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Sofia: +35929712858 şi +35929733510, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu caracter de urgenţă au la dispoziţie telefonul de permanență al misiunii diplomatice a României în Republica Bulgaria: +359879440758.
- Bătaie pe sarmale la Suceava: ambulanțele cu oameni leșinați au rămas blocate în mulțimea venită la slujba de Sfântul Ioan cel Nou
A fost îmbulzeală, miercuri, la Suceava, după slujba oficiată în cinstea Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, ocrotitorul orașului. Peste 10.000 de credincioși au participat la ceremonia religioasă, iar la final mulți dintre ei s-au grăbit spre punctele unde organizatorii împărțeau porții de sarmale și sandvișuri. Aglomerația a devenit greu de controlat, iar mai multe … - Cifrele care îi sperie pe pensionari: câți bani au pierdut din cauza lui Bolojan
Consumul s-a prăbușit, economia e în recesiune, iar pensionarii sunt cei mai afectați de măsurile de austeritate, este bilanțul guvernării Bolojan. România are cea mai mare inflație din Europa, însă vârful va fi atins abia luna viitoare. Potrivit calculelor, din cauza scumpirilor, pensionarii pierd între 140 și aproape 500 de lei. De anul viitor, pensiile … - Verișoara Maiei Sandu pleacă de la compania de stat MoldATSA după scandalul de nepotism
Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu, a anunțat că pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Anunțul a fost făcut în contextul scandalului de nepotism generat de apariția în spațiul a detaliilor privind modul în care aceasta a fost angajată la compania de stat, precum și salariul său. „Astăzi mi-am depus cererea de eliberare … - Carmin PopStar Prod și Florin Barbu – lacheul lui Paul Stănescu care face miliarde prin ANIF
Fost director general al ANIF între 2014 și 2020, Florin Barbu este din nou vehiculat pentru Ministerul Agriculturii. În urma lui rămâne o întrebare simplă: câți bani au ajuns în canale și câți în firmele abonate la lucrările de irigații?Florin Barbu nu este un nume nou la Ministerul Agriculturii. Este omul care a crescut în … - Exod de forță de muncă la Damen Mangalia: foști angajați pleacă în Occident
Împinși de rate, foștii angajați de la Damen Mangalia iau drumul străinătății. Plătiți și de patru ori mai bine pe șantierele din Occident, șomerii au început să plece. Ultimii 271 de angajații au intrat în perioada de preaviz care se va sfârși pe 15 iulie. Un adevărat exod la Damen Mangalia. Împinși de rate și …




