Proiect: Ministerul Finanțelor vrea să scutească restaurantele și hotelurile de plata impozitului pe 90 de zile

Ministerul Finanțelor (MF) vrea să scutească firmele din domeniul HoReCa de plata impozitului pentru o perioadă de 90 de zile din acest an, potrivit unui proiect de ordonanță de urgență pus marți în dezbatere publică și care va fi discutat în ședința de guvern de astăzi (marți).
De asemenea, MF propune scutirea de la plata TVA a livrărilor, importurilor și achizițiilor intracomunitare de măști de protecție individuale și de ventilatoare mecanice.
Nu se vor calcula dobânzi și penalități de întârziere a plății impozitelor
O altă măsură propusă de Finanțe este prelungirea până pe 25 octombrie a următoarelor măsuri, relatează g4media:
– nu se calculează și nu se datorează dobânzi și penalități de întârziere, conform Codului de procedură fiscală, pentru obligațiile fiscale care au devenit scadente după data de 21 martie 2020, reglementată de art. VII din OUG nr. 29/2020;
– nu se calculează și nu se datorează dobânzi și penalități, conform Codului de procedură fiscală, pentru plata cu întârziere a ratelor din graficele de eșalonare, reglementată de art. XII din OUG nr. 48/2020;
– măsurile referitoare la suspendarea executării silite, reducerea semnificativă a perioadei de soluționare a deconturilor cu sume negative de TVA cu opțiune de rambursare, suspendarea termenului de prescriere, suspendarea condițiilor de menținerea eșalonărilor la plată etc.
Ministrul Finanțelor: Avem măsuri care încă acționează până pe 30 iunie
„Dați-mi voie să nu întru în măsuri concrete, pentru că este un program pe care îl voi prezența premierului României. Eu am văzut o versiune. Este aproape gata. Totuși trebuie să aduc aminte că măsurile pe care le-am luat expiră pe 30 iunie. Nu am putea implementa un program care să meargă peste celălalt. Avem măsuri care încă acționează până pe 30 iunie.
Vom prezența programul în această perioada, dar aplicabilitatea o să fie după ce expiră aceste măsuri. În același timp trebuie să fim atenți să vedem cum a reacționat economia în această perioada la aceste măsuri. Avem câteva indicii, dar totuși știți foarte bine că existe o perioada de întârziere în economie de la momentul în care iei o măsură și până îi vezi efectul în economie și de aceea implementarea programului economic se va face luând în calcul și aceste elemente. Trebuie să știm dacă sunt foarte multe părți în economie care au reacționat pozitiv unele măsuri pot să continue”, a spus zilele trecute ministrul Finațelor, Florin Cîțu.
Sursa: www.gândul.ro
- Thuma a cumpărat fasole cu ciolan de 60 de mii de euro
Centrul pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ilfov, instituție subordonată Consiliului Județean Ilfov condus de Hubert Thuma (PNL), va plăti peste 60.000 de euro pentru 10.000 de porții de mâncare tradițională și pentru închirierea unui cort pentru petrecerea de 1 Decembrie de la Buftea, prin trei contracte directe atribuite aceleiași firme, semnate în circa un … - Rețeaua din umbra Primăriei Sectorului 6. Cine sunt oamenii conectați la banii grei și de ce numele lui Ciprian Ciucu apare iar în mijlocul combinațiilor
O legătură profesională din Primăria Sectorului 6 ridică semne de întrebare: soția consilierului personal al lui Ciprian Ciucu lucrează la Kontron Services România, firmă implicată în contracte publice de mare valoare și sancționată anterior pentru practici anticoncurențiale. În contextul discuțiilor despre o eventuală candidatură la Primăria Capitalei, apar preocupări cu privire la transparență și potențiale … - Sondajele cu Ciucu „pe primul loc”, la fel de fantasmagorice ca cele cu Burduja primar general. PNL cumpără sondaje pentru a păcăli bucureștenii
În plină campanie electorală, PNL a reaprins vechea mașinărie de propagandă și încearcă din nou să-și cosmetizeze candidații cu ajutorul unor sondaje umflate, plătite și livrate la comandă. Ultimul „cadou” de campanie este așa-zisul avans al lui Ciprian Ciucu în cursa pentru Primăria Capitalei — o ficțiune politică la fel de comică precum sondajele de … - Cătălin Drulă, omul cu idei puține și strâmbe! De ce vrea să blocheze metroul spre Otopeni?
Cătălin Drulă, autoproclamat „expert în infrastructură”, continuă să demonstreze că vorbește mult și pricepe puțin. Cel mai recent exemplu este opoziția sa absurdă față de extinderea metroului spre Aeroportul Otopeni, un proiect vital pentru Capitală, pentru economie și pentru imaginea României. Deși toate marile capitale europene au legături directe și rapide cu aeroporturile lor, Drulă … - Șeful de cabinet al lui Zelenski a demisionat, după perchezițiile care l-au vizat
Andrii Iermak a demisionat din poziția de șef al cabinetului prezidențial ucrainean, potrivit anunțului făcut de Volodimir Zelenski, vineri, pe fondul scandalului de corupție care îi vizează pe aliații președintelui, potrivit The Kyiv Independent. Demisia lui Yermak vine pe fondul perchezițiilor făcute astăzi de Biroul Național Anticorupție (NABU) în locuința lui, în cel mai mare …