Știrile 60m.RO

Ringo Dămureanu(AUR): Comunitățile rurale, lovite de indiferența actualei clase politice

Ringo Dămureanu, candidat AUR (Dolj) susține că mare parte din comunitățile rurale au avut de suferit în ultimii 30 de ani din cauza indiferenței față de probleme cu care se confruntă, dar și din cauza baronilor locali.

„Comunitățile rurale au fost crunt lovite în ultima perioadă. Fermele de subzistență au fost desființate, țăranii nu au fost ajutați în niciun fel să-și cumpere tractoare și utilaje. Toate pământurile bune din județul Dolj sunt acum în mâna străinilor care le exploatează”, a explicat Dămureanu.

„Sistemul politic actual a permis ca în comunitățile mici să existe acest mare derapaj al democrației în care unii ajung să conducă etern, să facă tranzacții cu funcții, cu influență”, a precizat candidatul AUR.

Dămureanu a subliniat că AUR este singurul partid care susține desființarea baronilor locali prin limitarea mandatelor de primar și parlamentar la maxim două mandate. „Mă voi bate să existe un referendum în această țară care se limiteze la două mandate pentru absolut toate funcțiile publice alese în România”, a mai spus Ringo Dămureanu.

Back to top button