Raport oficial: Guvernul britanic a închis ochii la intervenția Rusiei în referendumul pentru Brexit

Guvernul britanic nu a luat în calcul interferențele și implicarea Rusiei în alegerile sale și a ignorat mai multe campanii ale Kremlinului în timpul referendumului pentru Brexit, se arată într-un raport oficial prezentat Camerei Comunelor de Comitetul Parlamentului Britanic pentru Securitate și Informații, citat de CNN.
Serviciile de informații britanice au fost tulburate de amenințările teroriste de după atacurile de la 11 septembrie și nu au acordat suficientă atenție încercărilor Rusiei de a obține influență în Regatul Unit, țară pe care Rusia o consideră una dintre principalele ei ținte de spionaj, se arată în raport.
Politicienii britanici au permis oamenilor de afaceri ruși cu legături strânse la Kremlin să obțină influență și acces în cercurile politice din Londra și să folosească capitala britanică drept „centru de spălare de bani” pentru sume obținute ilicit.
„Instituții culturale, firme de PR, grupuri politice și chiar agenții imobiliare au devenit fără să realizeze servitori ai statului rus”, se mai arată în raport. În el se concluzionează că „influența rusească a devenit ceva normal în Regatul Unit, iar guverne succesive au permis oligarhilor ruși și banilor lor să pătrundă în societatea britanică și să aibă acces la favoruri economice și politice”.
Descoperirile vin la finalul unei investigații de opt luni în ce privește influența rusească în politica britanică și în viața publică a Regatului. Raportul a fost întârziat de alegerile parlamentare generale de la sfârșitul anului trecut.
Cum a ignorat guvernul britanic probabila implicare a Rusiei în referendumul pentru Brexit
Și referendumul pentru ieșirea Regatului Unit din Uniunea Europeană din 2016 a ajuns din nou în centrul atenției în societatea britanică pe fondul ieșirii la suprafață a informațiilor din raport.
Într-una din secțiunile sale cheie, guvernul britanic este acuzat că a eșuat în a realiza o investigație asupra interferențelor Kremlinului în campania pentru referendumul Brexit din 2016: „Nu ne-a fost furnizată nicio evaluare post-referendum a încercărilor Rusiei de a se implica în alegeri. Această situație contrastează evident cu situația din Statele Unite în care a existat o evaluare oficială a comunității de informații în ceea ce privește interferența rusească în alegerile prezidențiale din 2016. Ea a apărut la două luni de la scrutin iar un sumar neclasificat a fost făcut public”.
În raport se arată că serviciile de informații britanice nu au perceput securitatea alegerilor ca fiind parte a rolului lor pentru că s-au temut că această problemă este mult prea sensibilă. Unul dintre membrii comitetului, Stewart Hosie, a declarat pentru presă că guvernul britanic s-a temut că de ce ar putea ieși la iveală după o astfel de investigație.
Boris Johnson, acuzat că a încercat să ascundă conținutul raportului
Premierul britanic, Boris Johnson, a fost acuzat de mai multe ori că a blocat publicarea raportului înainte de alegerile parlamentare de la sfârșitul anului trecut, scrutin în care Partidul Conservator pe care îl conduce a obținut o victorie categorică în fața laburiștilor.
Politicieni ai opoziției au acuzat guvernul că a mușamalizat interferența rusească pentru că ar fi putut ridica semne de întrebare asupra validității referendumului în care a fost votată ieșirea Regatului din Uniunea Europeană.
Mulți dintre cei care fac parte din echipa guvernamentală a lui Boris Johnson și premierul însuși au fost parte a campaniei pentru Brexit în 2016, inclusiv principalul său consilier, Dominic Cummings. De atunci au existat numeroase acuzații că aceștia au păcălit și înșelat publicul în legătură cu numeroase subiecte legate de Brexit și imigrație, iar posibilele alegații că Rusia a susținut tabăra pro-Brexit ar fi însemnat lovituri dure pentru guvern.
Sursa: www.digi24.ro
- Lumina Sfântă a ajuns în România
Lumina Sfântă s-a aprins la Ierusalim și a fost împărțită tuturor reprezentanților Bisericii pentru a fi dusă credincioșilor în noaptea de Paști. Avionul cu delegaţia patriarhală care a adus Lumina Sfântă de la Ierusalim a aterizat sâmbătă seară, în jurul orei 19.00, pe Aeroportul Henri Coandă din Capitală. Sfânta Lumină va fi dusă credincioșilor din … - Premierul Spaniei îndeamnă UE să ia măsuri împotriva Israelului: „Să nu permitem o nouă Gaza în Liban”
Președintele guvernului spaniol Pedro Sánchez a îndemnat din nou vineri membrii UE să suspende acordul de asociere cu Israelul, având în vedere încălcările „flagrante” ale dreptului internațional umanitar pe care le comite: „Să nu permitem o nouă Gaza în Liban”. Vorbind la Forumul European Pulse, organizat de Politico și BeBartlet la Barcelona, Sánchez a cerut … - Tot mai mulți americani se mută în Europa Centrală și de Est. Care e motivul
Când newyorkezul Antoni Scarano a ajuns în România, în 2019, călătoria a avut o semnificație aparte: era prima sa revenire în țara în care se născuse, după anii ’90. La doar câteva luni de viață, Scarano, astăzi în vârstă de 34 de ani, fusese adoptat de o familie din Statele Unite, ca parte a valului … - Marile pariuri ale lui Donald Trump: S-a implicat activ în alegeri din alte țări și a reușit. Liderii care îi datorează mandatul președintelui american
Donald Trump și administrația sa susțin deschis realegerea premierului ungar Viktor Orbán în scrutinul de duminică, 12 aprilie, într-o implicare pe care analiștii o descriu drept fără precedent pentru un președinte american. Javier Milei în Argentina sau Nasry Asfura sunt doar 2 exemple de lideri susținuți puternic de Trump, care au reușit să și câștige. … - VIDEO S-a aprins Lumina Sfântă la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim. Când ajunge în România
Lumina Sfântă de la Ierusalim, considerată un miracol al ortodoxiei, a fost primită la Mormântul Învierii Domnului din Ierusalim sâmbătă, 11 aprilie, în jurul orei 14.13. Aprinderea Luminii Sfinte se întâmplă în fiecare an de Paște la Ierusalim, în timpul Vecerniei Mari din Sâmbăta Mare. Atunci, deasupra Sfântului Mormânt, se spune că se aprinde un foc …




