A câștigat peste 120.000 de euro în instanță după ce a fost dat afară pentru că a creat o memă cu Hitler

Un angajat al firmei BP din Australia a câștigat în instanță 200.000 de dolari australieni (circa 122.000 de euro), după ce a fost dat afară de la serviciu pentru că a creat o parodie video la adresa companiei sale folosindu-se de una dintre cele mai cunoscute meme de pe internet despre Adolf Hitler, inspirate dintr-o scenă devenită celebră din filmul „Untergang”/„Ultimele zile ale lui Hitler” (2004), informează BBC.
Parodia postată de angajatul rafinăriei a fost publicată pe un grup de Facebook. Australianul a fost dat afară pentru publicarea materialului considerat drept „extrem de ofensator și nepotrivit”.
După doi ani petrecuți în instanțe, angajatul a avut, în cele din urmă, câștig de cauză. O curte federală a decis că respectiva memă nu poate fi luată în serios și nu poate fi interpretată în sensul că managerii BP ar fi niște „naziști”, prin urmare, angajatul a fost pe nedrept dat afară și se poate reîntoarce la locul de muncă.
În plus, instanța a decis acordarea unor despăgubiri de 200.000 de dolari ausralieni care să acopere întreaga perioadă de doi ani de când angajatul a fost dat afară de la rafinărie.
Sursa: www.digi24.ro
- Solidaritate record în Ungaria: Peste 500.000 de euro colectați pentru polițistul care a dezvăluit că Viktor Orbán a cerut spionarea partidului de opoziție Tisza
Cazul căpitanului de poliție Bence Szabó a declanșat un val de solidaritate fără precedent în Ungaria. Campania de strângere de fonduri inițiată de fratele său, Barna Szabó, a depășit pragul de 500.000 de euro (aproximativ 195 de milioane de forinți) până sâmbătă dimineață, semn că o parte considerabilă a societății civile reacționează dur la presiunile … - Vremea în Capitală: ploi abundente și frig la final de martie
Administrația Națională de Meteorologie a anunțat cum va fi vremea în București duminică și luni. În următoarele ore va ploua și va fi frig, avertizează meteorologii. Conform ANM, cerul va avea înnorări și va ploua însemnat cantitativ (20…30 l/mp). Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 11 … - Judecătorii corupți l-au iertat de închisoare pe Victor Micula jr. pentru că a încălcat legea doar ”din plictiseală”
Curtea de Apel Alba Iulia a făcut publică motivarea deciziei prin care a „îndulcit” pedeapsa dictată de Tribunalul Bihor în cazul lui Victor Micula jr, fiul magnatului Victor Micula, și i-a suspendat executarea pedepsei cu închisoarea. Potrivit judecătorilor, faptele au fost comise „de plictiseală” și au produs doar „o atingere minimă” valorilor protejate de lege, … - Poliţia israeliană l-a împiedicat pe Patriarhul latin al Ierusalimului să celebreze liturghia din Duminica Floriilor, pentru prima oară în sute de ani
Poliţia israeliană l-a împiedicat duminică pe cardinalul Pierbattista Pizzaballa, conducătorul Bisericii Catolice din Ţara Sfântă, să intre în Biserica Sfântului Mormânt din Oraşul Vechi al Ierusalimului pentru a celebra liturghia din Duminica Floriilor, a relatat Patriarhia Latină a Ierusalimului, transmite agenția spaniolă EFE, citată de Agerpres. „Pentru prima dată de secole, liderii Bisericii au fost … - Șoc politic la Roma: Meloni declanșează o „curățenie” în guvern și companiile de stat după eșecul referendumului
Lovitură dură pentru Giorgia Meloni, care reacționează rapid după prima înfrângere națională de la preluarea puterii. Premierul italian ia în calcul schimbări la vârful unor instituții-cheie și companii de stat, într-un efort de a recâștiga controlul politic și încrederea propriului electorat. Un eșec fără plasă de siguranță Referendumul privind reforma justiției, organizat săptămâna trecută, s-a …




