Verișoara Maiei Sandu pleacă de la compania de stat MoldATSA după scandalul de nepotism

Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu, a anunțat că pleacă din funcția de purtătoare de cuvânt la MoldATSA. Anunțul a fost făcut în contextul scandalului de nepotism generat de apariția în spațiul a detaliilor privind modul în care aceasta a fost angajată la compania de stat, precum și salariul său.
„Astăzi mi-am depus cererea de eliberare din cadrul MOLDATSA. Voi restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care am activat în această instituție”, a scris Taburceanu pe Facebook, adăugând că îi pare rău că „prin acțiunile și deciziile” sale „individuale”, au fost „afectați oameni fără nicio legătură cu situația dată”.
În mai puţin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la MoldATSA, întreprindere de stat responsabilă de securitatea traficului aerian din R. Moldova, Anastasia Taburceanu a fost remunerată cu peste un milion de lei moldovenești (circa 50.000 de euro), o sumă uriașă pentru țara aflată în criză economică. Asta arată datele oficiale colectate și analizate de RISE Moldova. Anastasia Taburceanu a fost angajată la MoldATSA la începutul lunii iunie 2025.
În 2026, remunerarea Anastasiei Taburceanu la MoldATSA a crescut semnificativ, depăşind 120 de mii de lei pe lună. E o sumă practic de opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mult decât primește verișoara ei, președinta Maia Sandu.
Într-un răspuns pentru RISE Moldova, Taburceanu afirmă că salariul ei „este de 25.700 lei, la care se adaugă suplimentele prevăzute de legislație și de actele normative interne”.