Raport oficial: Nereguli grave în locurile unde sunt cazați angajații abatorului din Germania unde aproape 1.000 de români s-au infectat cu COVID-19

Ministrul sănătății din landul Renania de Nord-Westfalia, Karl-Josef Laumann, a atras atenția că s-au consemnat aproape 1900 de deficiențe la cazarea angajaților est-europeni de la abatorul Tonnies din Rheda-Wiedenbrueck, în urma unei inspecții, abator unde aproape 1.000 de români au fost infectați cu COVID-19, informează DPA.
Potrivit raportului prezentat de ministru în parlamentul landului, s-au constatat supraaglomerare, mucegai, pericol de cădere, scurgeri la acoperișuri, instalații sanitare ”catastrofale”, nereguli privind prevenirea incendiilor și lipsa dezinfectantului.
Peste 1500 de muncitori de la Toennies, marea majoritate din Bulgaria, Polonia și România, au fost depistați ca purtători de coronavirus.
Miercuri, la trei săptămâni după ce abatorul a fost închis, municipalitatea din Rheda-Wiedenbrueck a anunţat că a permis firmei să îşi reia treptat activitatea. Personalul administrativ – circa 400 de angajaţi – poate reveni la serviciu, dar compania a comunicat că iniţial va fi vorba doar de un număr mic de persoane. ”Mulţi dintre angajaţii noştri sunt încă în carantină”, a declarat agenţiei dpa purtătorul de cuvânt al Toennies, Andre Vielstaedte, în seara aceleiaşi zile.
Laumann a menționat că la finalul lunii mai au fost supuse insecției aproximativ 650 de clădiri, unde erau cazați 5.300 de oameni.
Oficialul german a informat că, din cauza deficiențelor structurale grave și a pericolelor pentru sănătate, patru apartamente au trebuit evacuate.
În ceea ce privește cazarea muncitorilor agricoli, cu precădere est-europeni, s-au constatat mai puține neajunsuri.
Laumann a precizat că inspecţiile au fost posibile doar în contextul epidemiei de COVID-19, în mod obişnuit autorităţile din subordinea sa neputând face astfel de verificări.
În acest context, premierul a cerut modificarea legislaţiei în această privinţă. Până la finalul lunii mai, 250 de unități agricole și clădiri unde erau cazați aproximativ 5.800 de muncitori sezonieri din acest domeniu au fost inspectate. În urma acestei verificări, s-au constatat aproximativ 170 de deficiențe minore.
Sursa: www.caleaeuropeana.ro
- Grevă generală în sistemul public de sănătate: Angajații din peste 400 de spitale din țară participă la protest. Sute de mii de pacienți afectați
Federația SANITAS a declanșat astăzigreva generală pe termen nelimitat în sistemul public de sănătate și de asistență socială. ”Dragi colegi, începând de astăzi suntem în grevă. Împreună”, a anunțat marți Iulian Pope, președintele Federației SANITAS, într-un mesaj publicat pe Facebook. Greva va afecta sute de mii de pacienți care nu vor putea primi îngrijirile medicale … - Direcția de Mediu București își desființează propriul raport care indica depășiri la hidrogenul sulfurat ce ar proveni de la groapa de gunoi Vidra. Noua concluzie menționează că nu au fost, de fapt, depășiri
Direcția de Mediu București a modificat complet concluziile din propriul raport de monitorizare a aerului din sudul Capitalei, în care menționa două depășiri ale limitelor maxime admise la hidrogenul sulfurat ce provedea de la „Centrul de Management Integrat pentru Sortarea, Tratarea Mecano-Biologică şi Eliminarea Deşeurilor – Vidra”, denumirea oficială a gropii de gunoi din comuna … - Bogdan Demetrescu: Lia Olguța Vasilescu pregătește un tun de 100 de milioane de euro la Craiova
Joi, Consiliul Local Craiova e chemat să aprobe un spital de paliație: 100 de paturi, 486 de milioane de lei. Faceți împărțirea: 4,86 milioane de lei per pat. Spitalul Regional de Urgență, probabil cel mai modern din țară, cu 19 săli de operație, RMN de 7 Tesla (unicul din țară) și heliport pentru Black Hawk, … - VIDEO: Bucureștiul, invadat de șobolani și gândaci. Infractorul Ciucu a uitat să facă deratizare… e ocupat cu sacoșele și drumurile la DNA
Tot mai mulți locuitori ai Capitalei României reclamă prezența șobolanilor și a gândacilor în cartiere și chiar în locuințe. Primarul infractor Ciprian Ciucu a uitat să facă deratizare în București. În ultima vreme a fost ocupat cu sacoșele și cu plimbările pe la DNA. Numărul sesizărilor privind apariția șobolanilor în București este în creștere. Locuitorii … - VIDEO: Atac masiv, cu aproape 400 de drone, asupra regiunii Moscova / Primele informații despre ținte
Ucraina a atacat regiunea Moscova peste noapte și în dimineața zilei de luni cu peste 390 de drone, a declarat primarul regiunii din jurul capitalei ruse, Serghei Sobianin, potrivit TASS. Acest nou val de drone vine pe fondul unei extinderi semnificative a campaniei de atacuri cu rază lungă de acțiune a Ucrainei împotriva unor ținte …




