Politică

De la „partidul trădător și mafiot” la „nu avem încredere”, și de la „partidul extremist” la ”orice drum începe cu primul pas” 

Criza politică declanșată de ieșirea PSD de la guvernare, pe 20 aprilie 2026, a schimbat tonul discursului principalelor forțe politice după numărul de voturi de la alegerile din 2024. Relația dintre PSD și AUR – până recent dominată de atacuri dure și etichetări radicale – a intrat într-o zonă mai nuanțată, în care retorica lasă loc negocierii. Ba chiar de răsturnări de situație sub forma unor colaborări „punctuale”.

„Atenție, atenție, atenție în perioada următoare, la partidul trădător PSD. E gata partidul trădător PSD, după o întâlnire avută astăzi în Parlamentul României, e gata să accepte intrarea României în război. Partidul trădător PSD vrea pe repede înainte, fără să ne anunțe, fără să ne consulte, fără să ne arate ce, să voteze mâine atacarea Iranului din bazele din România”, avertiza, pe 11 martie, George Simion, într-un live transmis pe TikTok. 

Era doar unul dintre epitetele cu care descria Simion de obicei Partidul Social Democrat. Mafiot, parte din „sistem”, care a capturat instituțiile statului erau altele.

De cealaltă parte, liderii PSD, se lepădau de orice alăturare cu partidul condus de Simion cu orice ocazie. AUR era catalogat de social democrați ca partid extremist, antieuropean.

„Noi suntem un partid serios și nu facem coaliții pe picior”, spunea Sorin Grindeanu, în august 2025. Întrebat dacă poate afirma că PSD nu va face alianță cu AUR, Sorin Grindeanu a răspuns: „În mandatul meu, da”.

Ieșirea PSD de la guvernare a schimbat însă tonul discursurilor. Și a început să lase loc de compromis. 

AUR: de la atac ideologic la neîncredere strategică

După 20 aprilie, declarațiile liderilor AUR au devenit mai puțin ideologice și mai mult tactice. În locul etichetelor de tip „partid sistem”, „trădător”, apare un mesaj repetat „PSD trebuie să decidă ce vrea să facă”.

George Simion a acuzat PSD că simulează criza și că nu vrea, de fapt, ieșirea de la guvernare.

„PSD-ul este de 10 luni este și la putere și în opoziție ne-am bucura să dea dovadă de maturitate, ne-am bucura să voteze moțiunea de cenzură, dar vom vedea dacă asta este realitatea sau vor primi un bilețel, un SMS și vor fi iar puși cuminți în lesă”, declara George Simion chiar în ziua în care s-a declanșat criza politică, pe 20 aprilie, într-o conferință de presă.

„Vor să vândă Hidroelectrica, vor să vândă alte companii profitabile cheie pentru statul român, așa că au inventat o criză guvernamentală mincinoasă cap-coadă. Nu există nicio intenție a PSD-ului de a părăsi guvernarea și de a-l da jos pe Ilie Bolojan”, afirma același lider AUR, pe 23 aprilie, în fața muncitorilor de la Azomureș.

O zi mai târziu, George Simion declara că „PSD e partidul care l-a instalat în funcție pe Nicușor Dan”  și că nu știe dacă PSD va depune o moțiune de cenzură pentru că „nu vrea să-și dea jos propriul guvern”.

Liderul AUR a avut o poziție constantă după ieșirea PSD de la guvernare – că vor vota orice moțiune care îl va da jos pe Ilie Bolojan. Cât despre o posibilă intrare la guvernare într-o alianță, George Simion a pus condiții – parlament de 300 de membri, alegeri în două tururi pentru primării și consilii județene și eliminarea subvențiilor de la buget pentru partide.

Noua voce puternică a AUR, Dan Dungaciu, a spus, însă, altceva. Vor face alianță doar cu cei care susțin alegerile anticipate. 

„Noi am spus doar că soluția pentru România, în acest moment, la cum evoluează lucrurile și în criza aceasta în care nimeni nu mai are o direcție strategică, toți lucrând pe, hai să zic așa, abordări tactice de azi pe mâine, sunt alegerile anticipate și, din această perspectivă, spuneam că există posibilitatea unei guvernări ulterioare, după alegeri anticipate, cu partidele care ne sprijină acest demers”, a declarat el, pe 21 aprilie, la Euronews.

PSD: de la acuzații directe la delimitare calculată

Schimbarea discursului este, poate, și mai vizibilă în cazul PSD. Dacă anterior partidul ataca frontal AUR ca fiind „extremist”, „antieuropean” în ultimele zile discursul a devinit mult mai temperat: liderii PSD au evitat etichetele dure.

Invitat la Radio România Actualități, pe 21 aprilie, Sorin Grindeanu, a exclus o alianță cu AUR pentru că la „nivel de principii” sunt lucruri care desparte cele două partide.

„Vorbim de partide pro-europene și partide anti-europene. Partidul Social Democrat nu e un partid populist, nu e un partid care să militeze altcumva decât conform principiilor Uniunii Europene. Suntem cei care am închis, până la urmă, negocierile României cu Uniunea Europeană, suntem cei care am acționat tot timpul când am fost la guvernare pentru a intra în NATO, pentru a intra în Uniunea Europeană, pentru a intra în Schengen. Sunt câteva lucruri care ne deosebesc. Am fost și suntem susținători a ceea ce înseamnă Ucraina și ne diferențiem. Agresiunea Rusiei în Ucraina cred că e un lucru care diferențiază fundamental Partidul Social Democrat, modul în care tratăm, PSD și AUR, această agresiune. Şi, până la urmă, PSD nu dorește în acest moment să facă parte dintr-o coaliție alta decât una de partide pro-europene”, a declarat Sorin Grindeanu.

Și după anunțul unei moțiuni comune de cenzură care va fi depusă de cele două partide, PSD încearcă să se delimiteze de AUR. Cooperarea dintre partide e prezentată ca un „demers parlamentar limitat”.

„Nu există niciun acord post-moțiune”, a spus liderul PSD Sorin Grindeanu, la finalul ședinței Biroului Permanent al PSD, de luni.

„Colaborarea PSD-AUR este punctuală şi pragmatică. Dorim continuarea guvernării cu actualele partide, fără Ilie Bolojan”, a declarat liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir.

”E vorba de o moţiune. Noi nu vorbim că facem guvern cu AUR. Este vorba de o moţiune de cenzură. Iar dacă această decizie se ia în Partidul Social-Democrat şi se merge pe o chestie comună pe această moţiune, nu am nicio problemă, voi vota această moţiune”, a afirmat și Florin Barbu, fostul ministru al Agriculturii.

„Până trec puntea”

De ce PSD și AUR au schimbat retorica? Explicația este una pragmatică: matematica parlamentară.

AUR are nevoie de vizibilitate și influență reală pe scena politică din România, iar PSD are nevoie de voturi ca să obțină căderea guvernului Bolojan. 

G4media a făcut calculele privind voturile din Parlament și a concluzionat că o moțiune de cenzură depusă de unul dintre cele două partide nu poate trece fără voturile celuilalt. Plus încă câteva în plus.

Dacă PSD (129 de parlamentari) decide depunerea unei moțiuni de cenzură, ar avea nevoie sigur de voturile AUR (90 de parlamentari) și de încă 14 pentru ca acțiunea să aibă succes. Care voturi ar putea veni de la grupul PACE (12 parlamentari) care se străduiește să depună propria moțiune, plus alte două, sau de la POT (16), neafiliați (19 parlamentari). 

Dacă AUR (90 parlamentari) depune moțiune de cenzură, are nevoie obligatoriu de voturile PSD (129 parlamentari). Toate celalate voturi adunate – SOS, POT, PACE, neafiliați (62 în total) – nu sunt de ajuns. 

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button