Politică

George Simion și partidul care începe să-l privească altfel pe trădător

În politică, liderii nu cad întotdeauna spectaculos. Uneori nu există nici trădare cu reflectoare, nici congres cu cuțitele pe masă, nici vreun complot romanesc cu perdele grele și scrumiere pline. Uneori se întâmplă ceva mai simplu și mai perfid: omul rămâne în poză, dar începe să iasă din mecanism.

Cam asta sugerează, în fond, și discuția tot mai apăsată din jurul lui George Simion. Nu avem deocamdată dovada unei debarcări iminente. Nici nu putem transforma o declarație de studio în certificat de deces politic. Dar avem altceva, mai interesant: senzația tot mai limpede că liderul AUR nu mai este chiar acel centru solar în jurul căruia se învârte, disciplinat, tot partidul.

Partidul se mută încet de la tribun la aparat

AUR s-a hrănit ani întregi din energia de tribun a lui Simion: zgomot, impuls, mobilizare, conflict, spectacol de stradă și sentimentul că partidul are un conducător care joacă direct, instinctiv, aproape animalic politic.

Numai că partidele care cresc ajung inevitabil într-un punct în care nu mai trăiesc doar din megafon, ci și din aparat, rețele, bani, ierarhii, negocieri, datorii și centre de influență.Acolo începe, de regulă, drama fondatorului de stil.

Pentru că omul bun la galvanizat mase nu este automat și omul cel mai potrivit pentru faza în care partidul devine infrastructură de putere.

Iar dacă în jurul tău încep să apară figuri precum Dan Dungaciu și Petrișor Peiu, împinse tot mai vizibil în față, mesajul devine limpede: partidul caută tot mai mult costum, schemă și administrare de influență.

Banii, televiziunea și dependențele care nu se spun în comunicate

În România, cine spune „linie editorială”, „sprijin mediatic” și „parteneriat strategic” spune adesea, într-o română mai elegantă, și dependență.

Prințul Sturdza a vorbit explicit despre datorii mari către Realitatea Plus. Simplul fapt că tema circulă atât de apăsat arată altceva: imaginea unui lider autonom începe să se tocească.

Iar în politică, autonomia percepută contează aproape la fel de mult ca autonomia reală. În clipa în care un șef de partid ajunge să fie descris ca dependent de finanțatori, de televiziuni, de noi eminențe cenușii și de echilibre pe care nu le mai controlează el, autoritatea lui începe să se subțieze chiar dacă, formal, funcția rămâne aceeași.

Alexandra Păcuraru și semnalul că Simion a vândut partidul

Numirea Alexandrei Păcuraru, fiica lui Maricel Păcuraru, în funcția de vicepreședinte regional AUR pentru Dobrogea n-a fost o simplă știre de partid. A fost, pentru multă lume, un semnal de putere. În asemenea mutări nu contează doar cine primește postul, ci și cine apare validat, cine capătă acces și cine transmite că nu mai stă la ușă, ci deja intră în sufragerie.

Asta nu înseamnă automat că Simion este evacuat. Înseamnă însă că partidul lui nu mai arată exclusiv ca partidul lui. Simion nu dispare mâine. Dar nici de neatins nu mai pare.

Trădătorul rămâne în vitrină, dar cheile se mută în alt buzunar

Soarta lui George Simion poate că nu este încă „pecetluită”, cum spun adversarii săi din fostul AUR. Formula e prea teatrală ca s-o luăm de bună. Dar ceva se vede limpede: în jurul lui se produce o redistribuire de greutate. Iar în politică, asta este adesea începutul sfârșitului sau, măcar, începutul unei umiliri lente.

Nu întotdeauna ți se ia partidul cu forța. Uneori ți se lasă microfonul, ți se păstrează fotografia, ți se mai dă și o rundă de aplauze la scenă deschisă. Și… între timp… cheile se mută discret în alt buzunar.

RedSport.RO Banner

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button