Eroii români căzuți în luptă pentru eliberarea Basarabiei, comemorați la Țiganca

Preasfințitul Părinte Veniamin, episcopul Basarabiei de Sud, înconjurat de un sobor de preoți, în prezența unui grup restrâns de credincioși, a oficiat duminică slujba de pomenire pentru cei 1.020 de eroi îngropați în Cimitirul de Onoare Românesc de la Țiganca. Aceștia și-au dat viața în iunie 1941 pentru eliberarea Basarabiei de sub ocupația sovietică instalată la 28 iunie 1940.
La sfârșitul slujbei de pomenire, Preasfințitul Părinte Veniamin a evocat importanța aducerii în actualitate a faptelor de vitejie a ofițerilor și a soldaților români care și-au dat viața la Țiganca în anul 1941 și i-a îndemnat pe cei prezenți să ducă mai departe memoria eroilor și să educe noi generații demne și responsabile, care să poată scrie istoria adevărată.
La eveniment a participat și Mihai Crețu, consilier la Departamentul pentru relația cu Republica Moldova al Guvernului României, care a menționat că mormintele vrednicilor eroi au fost scoase la iveală de animalele din ferma amenajată pe locul cimitirului de către autoritățile sovietice, iar crucile lor au ieșit din Prut. Sursa a vorbit și despre nedreptățile din acea perioadă, dar și despre datoria noastră de a împlini testamentul de unitate și demnitate lăsat de înaintași.
Precizăm că Cimitirul de Onoare Românesc de la Țiganca este situat la 3-5 km de granița Prutului, are nouă gropi comune și 142 de cruci de căpătâi. Acesta a fost restaurat de Oficiul Național pentru Cultul Eroilor (ONCE), instituție a statului român, și reinaugurat în 2006, în prezența Regelui Mihai I al României.
Sursa: www.infoprut.ro
- Campanie bizară a lui Drulă: candidatul USR la Primăria Capitalei se plimbă în afara Bucureștiului și promite lucruri pe care primarul nu le poate face
În loc de Capitală, Ilfov Cătălin Drulă, candidatul USR la alegerile parțiale pentru Primăria Municipiului București din 7 decembrie 2025, își continuă campania într-un mod neobișnuit: vizitând localități din județul Ilfov și criticând administrațiile din jurul Capitalei. Într-o postare pe Facebook, Drulă acuză „mafia imobiliară PSD” din Popești-Leordeni, Bragadiru și Chiajna, afirmând că aceste localități ar fi … - Stenograme din dosarul mitei de un milion de euro: O parte din bani urmau să meargă și în campania lui Drulă
Gândul publică, în exclusivitate, interceptări uluitoare din dosarul în care Marius Isăilă – fost parlamentar PSD condamnat și în alt dosar pentru fapte de corupție – este acuzat de DNA de săvârșirea infracțiunii de cumpărare de influență. Isăilă a fost arestat, vineri, după ce fusese, inițial, reținut de procurorii anticorupție. Potrivit informațiilor obținute de Gândul, în exclusivitate, … - Cătălin Drulă, milionarul care cerșește bani de la români: liderul USR are milioane în conturi, dar le cere oamenilor să-i plătească afișele și clipurile de campanie
Ipocrizia politică atinge noi culmi în tabăra USR. Cătălin Drulă, președintele partidului și candidatul formațiunii pentru Primăria Capitalei, le-a trimis românilor un mesaj de-a dreptul revoltător: îi roagă să doneze bani pentru campania sa electorală, în timp ce el însuși are milioane de euro în conturi personale. „Fiecare donație ne ajută să tipărim mai multe … - Demagogul Ciucu să desecretizeze contractele cu presa! Câte sute de mii de euro plătește la Digi24!?
Primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, a devenit un adevărat campion al aparițiilor televizate, dar nu prin competență administrativă, ci prin contracte grase cu presa plătite din bani publici. În timp ce locuitorii sectorului se plâng de gropi, mizerie și lipsa investițiilor reale, edilul liberal își finanțează imaginea prin campanii de PR ascunse sub eticheta „informare … - Politico: România și Bulgaria, acuzate că protejează rafinăriile rusești în fața sancțiunilor lui Trump
România și Bulgaria sunt acuzate că se grăbesc să protejeze rafinăriile rusești în contextul sancțiunilor impuse de Donald Trump. Potrivit unei analize realizată de Politico, ambele țări analizează cererile de prelungire a sancțiunilor pentru instalațiile deținute de cea mai mare rafinărie rusească de petrol din România. Totul se petrece în condițiile în care, pe piața …