Știrile 60m.RO

De ce o să stăm blocați la infinit pe Iuliu Maniu: Ciprian Ciucu și Nicușor Dan au promis tren metropolitan dar s-a construit ilegal un parc

Sectorul 6 și întreaga zonă de vest a Capitalei se pregătesc să rămână blocate pentru încă un deceniu, iar explicația e simplă și revoltătoare: în loc să respecte infrastructura feroviară destinată Trenului Metropolitan, proiectul-fanion promis de Ciprian Ciucu și Nicușor Dan încă din 2020, administrațiile locale au preferat să construiască Parcul Liniei direct peste șinele de cale ferată. Mai grav: lucrările au fost demarate deși terenul este în litigiu, iar o parte din infrastructură este clasificată ca infrastructură feroviară critică națională.

În documente oficiale și declarații publice, Nicușor Dan și Ciucu prezentau linia Gara de Vest–Progresu ca pe una dintre rutele strategice ale Trenului Metropolitan, menită să scoată zeci de mii de oameni din mașini și să fluidizeze traficul sufocant de pe Iuliu Maniu. În realitate, în timp ce promiteau modernizare și mobilitate, Primăria Sectorului 6 a început să betoneze, să paveze și să amenajeze parcări, piste și alei exact pe traseul destinat trenului.

Un articol de investigație arată că, în Consiliul Local, funcționarii au recunoscut că o parte din linie se află în proces între CFR și un operator economic, iar altă parte trebuie păstrată prin lege. Totuși, primăria a mers înainte cu lucrări de milioane, tratând terenul ca fiind al Municipiului deși nu exista nicio hotărâre definitivă care să clarifice proprietatea. Mai mult, reprezentanții TPBI, structura responsabilă cu mobilitatea în București – au confirmat că refacerea căii ferate devine „aproape imposibilă”, întrucât investițiile în parc au compromis repunerea în funcțiune a traseului.

Pe scurt: pentru câteva fotografii electorale în „cel mai mare parc linear din București”, administrația Ciucu–PNL a sacrificat singura soluție reală de decongestionare a traficului pe axa Maniu–Lujerului–Politehnica–Gorjului.

Și nota de plată va fi uriașă. Dacă instanța decide că terenul aparține CFR sau operatorului privat, Sectorul 6 riscă să fie obligat să readucă terenul la starea inițială, ceea ce înseamnă demolarea parcului și pierderea a zeci de milioane de lei din bani publici. Iar dacă linia va trebui refăcută pentru Trenul Metropolitan, costurile vor exploda, fiind de câteva ori mai mari decât dacă nu ar fi fost distrusă.

Astfel, promisiunea Trenului Metropolitan, reluată obsesiv în conferințe de presă, este sabotată chiar de cei care au jurat că o vor implementa. Bucureștiul rămâne fără infrastructură feroviară, fără plan coerent de mobilitate și cu un parc construit pe un teren disputat, care blochează definitiv orice proiect feroviar.

În consecință, șoferii vor continua să își petreacă ore întregi pe Iuliu Maniu, coșmarul de trafic al Capitalei, în timp ce Ciucu și Nicușor Dan se laudă cu „realizări” care compromit exact soluția pe care chiar ei au prezentat-o drept salvatoare.

Trenul Metropolitan a murit în Sectorul 6, îngropat sub dalele din Parcul Liniei. Iar traficul va rămâne la fel: infernal, interminabil și fără soluție.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button