Știrile 60m.RO

Mafie la nivel înalt marca USR! Cum ajungi Avocatul Poporului: mai întâi îl împrumuți cu bani pe Nicușor Dan

O informație aparent banală, dar cu implicații serioase, a ieșit la iveală zilele acestea. Doamna Roxana Rizoiu, propunerea USR pentru funcția de Avocat al Poporului, i-a acordat actualului președinte al României, Nicușor Dan, un împrumut de 120.576 lei, adică aproape 24.000 de euro, pentru campania electorală din 2025.

Pe hârtie, totul este perfect legal. Dar întrebarea rămâne: cât de moral este ca o persoană care aspiră la una dintre cele mai importante funcții de garant al drepturilor cetățenilor să fie, în același timp, finanțatorul unui candidat politic susținut de partidul care o propune?

Situația ridică semne de întrebare nu doar despre integritate, ci și despre independența viitorului Avocat al Poporului. Ne putem imagina ce reacție ar fi urmat dacă o astfel de situație ar fi apărut în alt partid — televiziunile ar fi fost pline de anchete, editorialele ar fi explodat, iar ONG-urile ar fi cerut explicații.

Dar când e vorba de USR și de Nicușor Dan, totul pare „în regulă”.
Președintele participă la lansarea candidatului, presa tace, iar sistemul privește în altă parte.

În România, se pare că drumul spre o funcție de stat nu trece mereu prin competență sau merit, ci uneori, printr-un împrumut bine plasat.

Cimpoi Adrian

Cimpoi Adrian este absolvent al Universității din București. După o perioadă în care a fost redactor și reporter pentru un post de televiziune, a decis să-și continuie drumul în presa scrisă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button