Senatul a votat anularea amenzilor din perioada stării de urgență

Senatorii au adoptat marți proiectul de lege care prevede anularea amenzilor date în perioada stării de urgență instituită împotriva pandemiei de coronavirus și returnarea banilor celor care au plătit amenzile.
Proiectul de lege a fost inițiat de partidele parlamentare ALDE, Pro România și UDMR și a fost votat cu 90 de voturi ”pentru”, un vot ”împotrivă” și 39 de abțineri.
Noua lege anulează practic procesele-verbale de contravenție emise în baza articolului 28 din Ordonanța de urgență 1 din 1999.
Amenzile date în perioada stării de urgență au fost declarate neconstituționale de către CCR și erau cuprinse între 2.000 și 20.000 de lei.
Cei care nu au plătit încă amenzile nu vor mai fi obligați să o facă.
În baza unei cereri, persoanelor care au achitat amenzile, li se vor returna integral banii.
Rămân însă valabile amenzile acordate persoanelor care nu au respectat măsura de izolare la domiciliu sau carantina și amenzile acordate pentru tulburarea ordinii și liniștii publice.
Proiectul de lege adoptat de Senat va trebui votat și de Camera Deputaților care este for decizional pentru ca legea să fie promulgată, precizează hotnews.ro.
- Baronul Hubert Thuma, ratatul de la CJ Ilfov care s-a făcut de râs la votul pentru cabinetul Veștea

- Surse: Ilie Bolojan ar putea fi chemat la audieri, în 3 dosare DNA

- Odeta Nestor, personaj-cheie în dosarul lui Ciprian Ciucu, audiată din nou la DNA. Prietena lui Denise Rifai, arestată preventiv

- 60M MEDIA GROUP singurul trust de presă care a prezentat adevărul despre Simion! Giordano s-a vândut progresiștilor pentru postul de vicepreședinte ECR

- Combustibilul care pleacă din apartamentul cumnaților lui Marian Neacșu și ajunge la grupul Urban, cu datorii de un miliard de lei la bugetele publice





