Petrișor Peiu (AUR): Guvernul PSD-PNL-UDMR a construit un proiect de buget pentru 2025 bazat pe înghețarea pensiilor și a alocațiilor.
Guvernul PSD-PNL-UDMR a construit un proiect de buget pentru 2025 bazat pe înghețarea pensiilor și a alocațiilor. Suma necesară pentru indexarea, conform legii, a pensiilor și alocațiilor este de 19 miliarde de lei.
Dacă s-ar reduce personalul bugetar cu doar 10 % ar rezulta o economie de 17 miliarde de lei; dacă s-ar reduce și cheltuielile cu bunurile și serviciile cu 10% am mai avea o economie de peste 9 miliarde de lei. În total, doar închizând o parte din robinetele prin care se scurg banii statului, ar fi rezultat o economie de 26 de miliarde de lei, suficient de mare pentru a acoperi indexarea pensiilor și a alocațiilor!
Plus că s-ar mai respecta și legile în vigoare. Dar nu, guvernul nu vrea să renunțe la nimic din huzurul statului. Și atunci au găsit soluția: statul poate să consume oricât de mult, povara va fi pusă pe umerii celor mai vulnerabili, copiii și bătrânii!